Hiberix je vakcína určená k očkování proti hemofilovým infekcím, přesněji řečeno proti častým infekcím vyvolaným hemofilem typu b.

Účinná látka: Vakcína obsahuje polysacharid bakterie hemofilus influenzae typu b. Jde o neživou konjugovanou vakcínu.


Hrazení ze zdravotního pojištění: Vakcína Hiberix by byla hrazena u dětí v rámci povinného očkovacího programu, ale reálně se u dětí neaplikuje, protože očkovací látka proti hemofilovi skupiny b je přítomna v tzv. hexavakcíně (Infanrix Hexa). Hiberix přichází v úvahu tehdy, pokud by hexavakcínu nebylo možné z nějakého důvodu podat (jsou některé kontraindikace, ale to je na tento text příliš složité).

U dospělých lidí je vakcína Hiberix hrazena ze zdravotního pojištění v těchto indikacích:
Aplikace: U dospělých jedinců se podává 1 dávka do svalu. U dětí by byly nutné 3 aplikace, ale v této indikaci se většinou dává přednost jiným vakcínám.


Nežádoucí účinky: Pro vakcínu Hiberix platí podobné nežádoucí účinky jako pro většinu ostatních vakcín. Relativně časté jsou lokální reakce v místě vpichu (zarudnutí, bolest, otok). Celkové mohou zahrnovat zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, celkovou nevůli, únavu, trávicí obtíže a další. Méně často se může objevit alergická reakce včetně extrémně vzácného anafylaktického šoku.


Kontraindikace: Očkování by nemělo být provedeno při anamnestické alergické reakci vzniklé po předchozím podání vakcíny proti hemofilovi a při akutním horečnatém onemocnění. Vakcína může být podána do různých částí těla souběžně s jinými neživými, nebo živými vakcínami, případně až s určitým časovým odstupem po jejich aplikaci (2 týdny po jiné neživé vakcíně, 4 týdny po živé vakcíně).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů