Do FT žádanek může praktický lékař psát přímo fyzioterapeutům, jaké formy cvičení, či fyzikální terapie mají u pacienta použít. Je to rychlejší, protože pacienta nemusí vidět rehabilitační lékař („K“ žádanka), na druhou stranu žádající lékař přebírá zodpovědnost za nepřítomnost kontraindikací dané metody. Zejména je vhodné vyloučit malignity, potenciální malignity, spondylodiscitidy a systémová onemocnění a takové stavy kromě terapie příslušným specialistou nejprve poslat k RHB lékaři. Pokud předepsaná rehabilitace nezabírá, nebo je její efekt krátkodobý, opět je na místě vyšetření specialistou. Za text děkuji prim. dr. Martinu Neužilovi z Nemocnice Nové Město na Moravě.

Možnosti toho, co můžeme napsat na FT žádanku:


1. Kineziologický rozbor a instruktáž 1x (kód 21001) – Je dobré napsat prakticky vždy. Když je to tam napsané, fyzioterapeut to může vykázat pojišťovně a stejně by si měl pacienta vyšetřit. Při chybění této indikace se nicméně vyšetření vykázat nedá.


2. Individuální LTV (lékařská tělesná výchova) na neurofyziologickém podkladě (kód 21221) – Je lépe bodově hodnocena, ideálně 6-8x, pak je dobré udělat kontrolu a event. se napíše další série. Výběr metodiky LTV je na fyzioterapeutovi, pokud na žádance není specifikováno (např. McKenzie, Brunkow, DNS, spirální dynamika, Kabat atd). Lepší je nespecifikovat a nechat na rozvaze fyzioterapeuta.


3. Techniky měkkých tkání (TMT) (kód 21413) – Ideálně 6x, nepsat samostatně, ale v kombinaci s individuální LTV. Jsou to totiž pasivní techniky, která jsou příjemné, ale nepomáhají řešit příčiny obtíží.


4. Mobilizace páteře a periferních kloubů (kód 21415) -Jde také o techniku hojně využívanou pro šetrné uvolnění zablokovaných kloubů, je hodnocena lépe než TMT (viz. výše) a velmi často se s TMT kombinuje.
 

5. Reflexní masáže (kód 21713) – Jsou velmi příjemné u bolestí zad, ale jde opět o pasivní techniku, kdy pacient po jejich ukončení doma nijak necvičí. V úvodu mohou být bolestivé kvůli dráždění bolestivých reflexních zón, úleva přichází při jejich opakování. Pro fyzioterapeuty jde o fyzicky náročnou metodu se zvýšenou zátěží horních končetin.


6. Vodoléčba – Lze ji psát samostatně, když si někdo např. narazí ruku. Většinou se píše izotermní vířivka (cca 33°C), případně hypotermní vířivka (při otocích). Nemá se používat u čerstvých úrazů při těžších otocích, protože je riziko vzniku Sudeckovy algoneurodystrofie (KRBS). Další metodou je perlička (vzduch ve vodě), která je relaxační a píše se místo zmíněné vířivky např. u lidí s chronickou venózní insuficiencí.


7. Lokální terapie

a) Termoterapie – Lze psát parafin, parafango nebo lavaterm. Jsou účinné zejména u bolestí zad při svalových spasmech.

Možný text žádanky: Lavaterm, 55°C či dle tolerance, 6-8x, 15-20 min

b) Elektroterapie – Nesmí se aplikovat u kovů v těle. Dobrá je zkušenost s TENS (transkutánní elektroneurostimulace) na akutní bolest a interferenčními poli - dvoupólová na koleno, rameno, či hlezno, čtyřpólová na kyčel nebo záda, ale každý přístroj to má jinak, takže event. napsat "čtyřpólova interference, program analgetický, nebo lumbago“ a tak podobně.

c) Magnetoterapie (MGT) – Efekt má až při 15 a více sezeních, lze provádět denně. Dobrý efekt je u artróz, revmatiků, Bechtěreviků a u dohojování po operačních zákrocích dle domluvy s operatérem, program se zadává podle diagnózy.

Možný text žádanky: MGT, program gonartróza, solenoid 60 cm (nebo 30 cm u malých kloubů, nebo destičky), 15x, 25-30 min

d) Terapeutický UZ – Je vhodný na entezopatie, spíše na chronické obtíže, po celou dobu aplikace musí být fyzioterapeut přítomen, je proto náročnější na čas a pro fyzioterapeuty méně oblíbený.

U chronických bolestí zad jsou příklady léčebných UZ programů níže:
UZ 0,3 W/cm2 na 3-4 minuty (C páteř, loket)
UZ 0,4 W/cm2 na 4-6 minut (Th a L páteř, kolena, ramena)
UZ 0,8 W/cm2 na 4-6 minut (kyčelní klouby)
UZ 1,0 W/cm2 na 4-6 minut (patní ostruha)

e) Laser – Je dobrý na patní ostruhy, tenisové lokte, entezopatie, pooperační rány, otoky, jizvy po operacích karpálního tunelu apod.

f) Lokální kryoterapie – Je vhodná na zamrzlá ramena a otoky.


8. Ergoterapie – Je-li k dispozici, je výhodná u úrazů HK (ergoterapeut umí na HK skoro to samé jako fyzioterapeut, takže pokud máte dostupného, lze ho využít u těchto diagnóz, pokud jsou fyzioterapeuti zahlcení a to bývají). Ergoterapeuty určitě využívat u roztroušené sklerózy, mozkových příhod a monoparéz horních končetin.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů