Hemofilus (latinsky Haemophilus Influenzae) je bakterie, která způsobuje celou řadu infekčních onemocnění, z nichž některá mohou být i smrtelná. Tyto bakterie se u mnoha lidí nachází v dýchacích cestách, aniž by způsobovaly jakékoliv příznaky, a proto je i jejich přenos ve formě kapénkové infekce velmi snadný. Četnost a nebezpečnost hemofilových infekcí nicméně poklesla poté, co se vakcína proti hemofilovi dostala do povinného očkovacího programu.

 

Onemocnění: Hemofilus je původcem mnoha různých infekčních stavů a záleží na tom, jaká část organismu je bakteriemi napadena.

1. Hemofilové infekce horních cest dýchacích – U dospělých lidí se může jednat o relativně banální stavy spojené s kašlem, bolestmi v krku, únavou a horečkami. U malých dětí se ovšem vyskytovalo velmi nebezpečné onemocnění záklopky hrtanové, které se označuje jako akutní epiglotitida. Více si přečtěte v daném článku. Jen zkráceně bych uvedl, že masivní otok této oblasti může vést k uzávěru dýchacích cest a následnému udušení. Je smrtelně nebezpečné uložit dítě s akutní epiglotitidou do vodorovné polohy! (dýchací cesty se vleže uzavřou ještě víc)

2. Zánět hltanu - Hemofily mohou způsobit i tento nepříjemný stav, který většinou nasedá na předcházející virovou infekci. Hlavním projevem je viditelné zarudnutí zadní části hltanu za jazykem a bolest v krku, která se zhoršuje při polykání.

3. Zápal plic – Hemofilus je jednou z mnoha bakterií, které často způsobují záněty plicní tkáně. Infekce probíhá jako klasická pneumonie – projevuje se zahleněním a vlhkým kašlem s vykašláváním hlenů, horečkou a celkovou schvácenosti. Více najdete v článku o zápalech plic.

4. Meningitida – Hemofilus může být i původcem hnisavého zánětu mozkových blan. Meningitida se objevovala zejména u kojenců a batolat. Mezi příznaky patří bolesti hlavy, ztuhlost šíje, zvracení a poruchy vědomí. Přestupem na mozkovou tkáň může vzniknout zánět mozku.

5. Zánět středního ucha – Infekce v této oblasti se projevuje prudkou bolestí, někdy i nevolností a zvracením. Pokud není zánět ošetřen, může dojít k prasknutí bubínku a výtoku hnisu vzniklým otvorem. Další informace o zánětech středního ucha najdete v článku o nich. 

6. Měkký vřed - Toto sexuálně přenosné onemocnění je způsobeno podtypem hemofila, který je známý jako Hemofilus ducreyi. Nemoc se projevuje jako vřed, který se obvykle objeví na genitálu. Více si přečtěte v příslušném textu.

 

Diagnostika: Každé z výše uvedených onemocnění má svou vlastní diagnostiku, která většinou spočívá v mikrobiologickém vyšetření určité tělesné tekutiny, nebo jiného získaného vzorku a v následném průkazu hemofilů - krev, výtěr horních cest dýchacích (infekce horních cest dýchacích), vykašlávaný hlen (zápaly plic), mozkomíšní mok získaný lumbální punkcí (meningitida), apod. Obecně řečeno najdeme u hemofilových infekcí stejně jako u jiných bakteriálních infekcí změny v krevních náběrech - zvýšený počet bílých krvinek a zvýšené CRP.

 

Prevence: Základní prevencí je v nynější době očkování. Očkovací látka proti hemofilovi se podává v několika dávkách jako součást tzv. hexavakcíny. Efekt je velmi dobrý, a proto se především akutní epiglotitida přesouvá z lékařských ambulancí do lékařských učebnic.

 

Léčba: Základní léčebnou metodou jsou antibiotika podle citlivosti konkrétního bakteriálního kmene, používají se zejména antibiotika ze skupiny cefalosporinů. Pak samozřejmě existují další léčebné postupy u konkrétních forem nákazy - např. paracentéza (propíchnutí ušního bubínku lékařem) při zánětu středního ucha.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.msdmanuals.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů