Havrix 1440 je očkovací látka určená k očkování dospělých proti virové hepatitidě A.

Účinná látka: Účinnou látkou je plně inaktivovaný virus hepatitidy A, jde tedy o neživou vakcínu. Vakcína obsahuje stopové množství neomycinu


Hrazení ze zdravotního pojištění: Vakcína Havrix 1440 není hrazena ze zdravotního pojištění, očkování je dobrovolné a zájemce si musí vakcínu uhradit.


Aplikace: U dospělých se Havrix 1440 aplikuje 2x v dávce 1 ml do deltového svalu. Druhá dávka se podává za 6-12 měsíců po první (ale lze i později, dobrý efekt je i při druhé dávce za 3-5 let!). Dostatečný titr protilátek obvykle vzniká za 2-4 týdny po první dávce.


Nežádoucí účinky: Pro vakcínu Havrix 1440 platí podobné nežádoucí účinky jako pro většinu ostatních vakcín. Relativně časté jsou lokální reakce v místě vpichu (zarudnutí, bolest, otok). Celkové mohou zahrnovat zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, celkovou nevůli, únavu, trávicí obtíže a další. Méně často se může objevit alergická reakce včetně extrémně vzácného anafylaktického šoku.


Kontraindikace: Hlavní kontraindikací vakcíny je alergie na tuto vakcínu v anamnéze, nebo akutně probíhající horečnaté onemocnění. Vakcína může být teoreticky podána do různých částí těla souběžně s jinými neživými, nebo živými vakcínami, nebo až s určitým časovým odstupem po jejich aplikaci (2 týdny po jiné neživé vakcíně, 4 týdny po živé vakcíně).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů