Bexsero je vakcína určená k očkování proti meningokokovým infekcím. Přesněji řečeno pomáhá vakcína chránit proti meningokokům skupiny B, které jsou v ČR zodpovědné za cca 50% meningokokových nákaz.

Účinná látka: Účinnou látkou jsou čtyři složky bakterie Neisseria meningitis skupiny B, jde tedy o neživou vakcínu.


Hrazení ze zdravotního pojištění: Vakcína Bexsero aplikovaná na přání dotyčného (nebo jeho zákonného zástupce) bez zdravotní indikace není hrazena ze zdravotního pojištění a zájemce (či jeho zákonný zástupce) musí vakcínu uhradit.

Vakcína je hrazena ze zdravotního pojištění v následujících indikacích:
  • jedinci s chyběním sleziny / se zaniklou funkcí sleziny
  • jedinci po transplantaci krvetvorných buněk
  • jedinci se závažnými poruchami imunity
  • jedinci po prodělané invazivní meningokokové infekci

Aplikace: Vakcína se aplikuje do svalu. Většinou je podávána dětem ve 2-3 dávkách, přičemž mezi oběma vakcínami má být 1-2 měsíční interval (dle věku). Po vlastním základním očkování se doporučuje ještě posilující dávka s odstupem. Detaily najdete níže.

Bexsero - schema


Nežádoucí účinky: Pro vakcínu Bexsero platí podobné nežádoucí účinky jako pro většinu ostatních vakcín. Relativně časté jsou lokální reakce v místě vpichu (zarudnutí, bolest, otok). Celkové mohou zahrnovat zvýšenou teplotu, bolesti hlavy, celkovou nevůli, únavu, trávicí obtíže a další. Méně často se může objevit alergická reakce včetně extrémně vzácného anafylaktického šoku.


Kontraindikace: Hlavní kontraindikací vakcíny je alergie na tuto vakcínu v anamnéze, nebo akutně probíhající horečnaté onemocnění. Vakcína Bexsero by měla být podána minimálně za 14 dnů po jiné neživé vakcíně, nebo alespoň za 1 měsíc po živé vakcíně (např. MMR vakcína).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů