Žloutenka typu A patří mezi virové infekční hepatitidy. Přeloženo do češtiny to znamená, že jde o infekční chorobu způsobenou viry, která se projevuje zánětem jaterní tkáně.

 

Příčiny: Příčinou je virus hepatitidy A, který se u nemocného člověka vylučuje stolicí a šíří se v prostředí s nedokonalou hygienou („nemoc špinavých rukou“). Má tendenci k šíření v epidemiích. Na lékařských fakultách se stále zmiňuje epidemie v Československu v roce 1979, kdy se desítky tisíc lidí nakazily ze zmrazených jahod původem z Polska.

 

Projevy: Od nákazy do začátku příznaků většinou uplynou 4 týdny. Sám virus nám příliš neškodí a poškození jater vzniká spíše na základě imunitní odpovědi organizmu. Příznaky mohou být poměrně mírné a zahrnují únavu, zvýšenou teplotu, nechutenství, nevolnost, zvracení a průjmy. Poměrně často se objeví i žloutenka (tj. žluté zabarvení očního bělma, kůže a sliznic).

 

Diagnostika: Důležité je pacienta vyslechnout, zjistit výše zmíněné obtíže a případně získat informace o výskytu žloutenky typu A v jeho okolí. V krevních náběrech najdeme zvýšení jaterních testů a sérologicky můžeme najít i protilátky proti viru žloutenky A, čímž je diagnóza definitivně potvrzena.

 

Prognóza: Prognóza je u drtivé většiny nakažených výborná. Žloutenka typu A nezpůsobuje chronické poškození jater, ani cirhózu a po relativně krátké době dojde k plnému uzdravení. Jen velice, velice vzácně může dojít k akutnímu jaternímu selhání.

 

Prevence: Existuje vakcína, která se nepodává všem občanům, ale mohou ji preventivně dostat cestovatelé do míst s nižší hygienickou úrovní.

 

Léčba: Pacient je hospitalizován na infekčním oddělení (tj. provádí se izolace), má zákaz pít alkohol a dostává dietní netučnou stravu. Mohou se podávat i léky na ochranu jaterní tkáně (tzv. hepatoprotektiva), ale jejich účinky nelze považovat za zázračné.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů