Při pročítání různých "odčervovacích" přípravků jsem narazil i na web propagující Wurm-Ex. Alespoň u tohoto webu jsem byl vcelku příjemně překvapen, i když některé dost závažné připomínky se najdou, viz. níže.


Úvod je standardní. Je férové, že hned na začátku je uvedena informace, že jde o doplněk stravy a nikoliv o lék. Pojem externí agent je divný, ale budiž. Že jde o jediný volně prodejný odčervovací doplněk není pravda. A máme si taky přečíst nezávislou recenzi na www.antiparazitikum.cz. Dobře, to se těším, na to dojde později.


Text nijak dramaticky neurazí, je psán kvalitní češtinou, až na ty externí agenty a celkovou detoxikaci organizmu (to je strašně blbý a nadužívaný termín*) s tím nemám až tak velký problém. Velmi fikané je to s účinkem. Povšimněme si, že v textu není napsáno, že Wurm-Ex zabíjí parazity. A ještě bych tu měl jeden postřeh - není divné, že přípravek proti parazitům nemá žádné známé nežádoucí účinky na člověka? Srovnejme třeba s antibiotiky, kde potenciální nežádoucí účinky můžeme přehazovat vidlemi.

* K detoxikaci organizmu máme dva základní orgány- játra a ledviny. A tyto orgány to skvěle zvládnou samy, žádnou podporu v podobě tabletek k tomu nepotřebují.


Tady je další rozdíl oproti klasickým podvodným webům. Tito lidé skutečně existují a dokonce je lze považovat za známé osobnosti, nejsou to jen tváře stáhnuté z fotobank. Zda přípravek jen nezištně dobrovolně vyzkoušeli, či zda za těch několik větiček dostali slušný bakšiš je irelevantní (názor ponechávám na čtenáři), prostě jde o názory skutečných lidí a mně to takhle ke spokojenosti stačí. Vidíte, Petra Šany Šnaclová odčervuje psa (taky Wurm-Exem?), jednoho dne si řekla, že se taky odčerví a napsala nám o tom. Já jí to právo neberu.Firma má adresu v ČR a dá se najít v obchodním rejstříku, což je příjemný rozdíl oproti "konkurečním výrobkům", u nichž bývají firmy nezjistitelné, nebo sídlí v nějakém obskurním banánistánu.No a teď se dostáváme k tomu nezávislému hodnocení přípravku na webu antiparazitikum.cz. Tím odkazem se Wurm-Ex napíchl na svoje vlastní vidle, protož ten test je parodie na klasickou studii. Stovce dobrovolníků s "přemnoženými nežádoucími organismy" nacpete přípravek a pak hodnotíte, kolika z nich se "snížila celková ochablost" apod. "Vysoký podíl účinných látek v kapsli" je taky legrační termín, jehož výpovědní hodnota je nula. Tak uvidíme, jaké budou výsledky té podrobné klinické studie, která je slibována. Co webovou propagaci Wurm-Ex zachraňuje je holý fakt, že jde o odkaz na jiný web.


Verdikt: S internetovou propagací Wurm-Ex nemám velký problém, web působí solidně a nejsou přítomny známky podvodného jednání ve smyslu falešných expertů a neexistujících spokojených uživatelů, jako je tomu na jiných webech (odstrašující příklad z branže je např. Detoxic nebo Bactefort). Nesmyslná studie je na jiném webu, proto ji přecházím.

Jo, ale to samozřejmě není celé, vy se teď jistě chcete zeptat, jestli bych Wurm-Ex koupil pro sebe, nebo pro své blízké. Na to bych odpověděl, že ani náhodou nekoupil, protože myslím, že to vůbec, ale vůbec nefunguje (slušně řečeno). Prostě podobně jako u toho mnou zatracovaného Detoxicu a Bactefortu, i tady jde o pouhý doplněk stravy a nedá se říct, který z nich má větší efekt (pokud vůbec nějaký efekt).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů