(Psáno leden 2022) Abychom si odpočinuli od Covidu, tak odbočíme k pravidelným návštěvám u lékaře. Tento text je trochu opožděná reakce na diskuzi z léta 2021, kdy jeden známý herec a zároveň guru životního stylu prohlásil, že desítky let nebyl u lékaře. Já na to tehdy reagoval tvrzením, že zdravý životní styl je krásná a správná věc, ale nechození k lékařům není zrovna dobrý nápad už jen z toho důvodu, že prošvihnete preventivní prohlídky. A nyní se poučíme, jakým konkrétně způsobem vám taková prohlídka může prodloužit, nebo dokonce zachránit život.

 

Preventivní prohlídka u praktického lékaře je hrazena ze zdravotního pojištění každé 2 roky. Od 50 let věku se mají v rámci této preventivní prohlídky provádět testy na krvácení ve stolici (TOKS). Tyto testy jsou určeny k detekování malého množství krve ve stolici neviditelného prostým okem a mají sloužit jako prevence rakoviny tlustého střeva. Může tuto formu rakoviny dostat vegetarián-abstinent baštící vlákninu po kilech, pravidelně cvičící a udržující své čakry v rovnováze? To si pište, že může. Zdravým stravováním a dostatkem pohybu sice svoje riziko snižujete, ale s jedním významným rizikovým faktorem, rostoucím věkem, nikdo z nás nic neudělá.

 

Možná si řeknete, že když je člověk bez obtíží, tak není nutné nic řešit. Nemáte ovšem pravdu, protože rakovina tlustého střeva nevzniká u většiny lidí náhle jako mávnutím kouzelného proutku, ale řadu let se vyvíjí z postupně rostoucích nezhoubných nádorů (adenomy), v jejichž buňkách se postupně kumulují mutace, až nakonec v určité chvíli vznikne zhoubný nádor. Po tuto dobu nemusí způsobovat vůbec žádné viditelné příznaky. To je ostatně důvod, proč je test na krvácení ve stolici prováděn plošně právě u bezpříznakových a jinak nerizikových jedinců.

 

Pokud test vyjde pozitivně, měla by být provedena kolonoskopie. Rakovina se při takové kolonoskopii naštěstí najde sice jen vzácně, ale relativně často jsou přítomna právě zmíněná „adenomová“ ložiska, která mívají podobu polypů.

 

Polyp v tlustém střevě

 

Přes polyp je přehazována klička.

 

Klička je utažená a polyp se za chvíli uřízne.

 

Na obrázcích výše vidíme nález u člověka s pozitivním testem. Jednalo se mimochodem o zdravě vypadajícího padesátiletého muže ve velmi dobré fyzické kondici, který se s ničím neléčí. Takový nález není nic výjimečného, jde o polyp velikosti okolo 1 centimetru. Hned během kolonoskopie byl odstraněn kličkou (naprosto bezbolestně) a odeslán na histologii. Histologie vyšla příznivě, zatím šlo o nezhoubný nádor a jeho odříznutím byl dotyčný člověk vyléčen. Kontrolní kolonoskopie se bude opakovat až za několik let.

 

Takže žijte zdravě, jezte hodně zeleniny, mějte dostatek pohybu a choďte na preventivní prohlídky. :)

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů