Biofyzika (ZS)

 

Biofyzika je už o něco rozsáhlejší jednosemestrový předmět. Je dělaná klasickou formou přednášek a praktických cvičení. V těchto cvičeních se rozdělíte do malých skupinek o několika lidech a každá bude dělat určitý předem zadaný úkol. Během semestru se postupně vystřídáte a z každého úkolu vypracujete protokol. My jsme si protokoly vyráběli celé sami, nyní je to prý tak, že si předpřipravené protokoly stáhnete ze stránek ústavu, vyplníte je a na konci semestru pošlete zpátky. Jak jsem vyrozuměl, tak se během semestru na biofyzice průběžně ústně zkouší.

 

Zápočet: dostanete za účast, odevzdané protokoly a za test, který je formou a,b,c,d, a píše se na počítači. Otázky na test je možné trénovat na moodle UK, ale je jich velké množství.

 

Zkouška: Předmět je zakončený zkouškou. Za nás nebyla příliš obtížná, ale je dost možná, že se trochu přitvrdilo. Tak jako tak mě stačilo na naučení se asi 5 dnů (učil jsem se z nějakých starých hrozných skript), ale doporučuji tenhle předmět nepodcenit. Ne že by byl nějak obtížný, ale z téhle zkoušky se už vyhazuje. Jen bych upozornil, že dle informací od kolegy Přímana se zcela neshodují triplety zkouškových otázek dávaných na zkoušce a zveřejněných na stránkách ústavu. Doporučuji podívat se na níže uvedené materiály.

 

Materiály:

 

1. Naše staré zpracované protokoly (asi moc užitečné nebudou, ale nechám je tu z nostalgie):

Protokoly - část 1

Protokoly - část 2

Protokoly - část 3

 

2. Velmi dobře vypracované otázky od kolegyně Michaely Staré.

 

3. Nějaké staré vypracované otázky, není to moc podrobné a vubec nevím, jestli to bude stačit.

 

4. Perfektní návody a protokoly od kolegy Ondřeje Přímana (zasláno v r. 2013):

Návod - Akustická rezonance

Návod - Diagnostický ultrazvuk

Návod - Pulsní oxymetrie

Návod - Spektrofotometrie

 

Protokol č.1

Protokol č.2

Protokol č.3

Protokol č.4

Protokol č.5

Protokol č.6

Protokol č.7

Protokol č.8

Protokol č.9

Protokol č.10

Protokol č.11

 

5. Zkouškové triplety a vyprac. otázky zaslané kolegou Ondřejem Přímanem, autoři vyprac. otázek jsou Willow a N.O.R. (zasláno v r.2013). Triplety nejsou prý kompletní, ale aspoň něco:

Zkouškové triplety 1

Zkouškové triplety 2

Vypracované otázky (Willow+N.O.R.)

 

6. Vzorečky na biofyziku zaslané kolegou Martinem Černým

 

Verdikt: Nevzpomínám na biofyziku nijak špatně. Docela mi zabrala čas psaním protokolů, ale zkouška u pana doc. Jelínka byla velmi příjemná.


Aktualizace 2014/2015 - od M.:
- výuka: - nepovinné přednášky
- přednáší prof. Beneš a nebo prof. Vítek
- u obou přednášky k ničemu – Beneš si z něčeho furt dělá srandu, tahá do
všeho politiku; Vítek je uspávač hadů

- povinná cvičení
- 10 různých úkolů, z každého protokol ( ten je předpřipravený )
- my měli nějaký zkušební systém, že se ty protokoly nahrávaly do Moodlu a
průběžně se to opravovalo, což mi připadalo super – pod protokolem byl
komentář vyučujícího, takže hned bylo vidět, kde je chyba, atd. ( nevím, jestli
to nakonec zavedli nějak plošně nebo ne )
- zkoušení 1x za semestr z toho, co se dělalo na cvičeních

- zápočet - stejné

- zkouška - triplety na stránkách ústavu, stahují se těsně před zkouškou, pak jsou už jenom otázky
- vyhazuje se a vyhazuje se hodně

- dojmy Měli jsme Ing. Fundu, dost to hrotil, příjemný nebyl. Kdo u něj jde na zkoušení jako první ( to jsem byla já ) má to, myslím, ulehčené. Zkouška pohodová, já byla u prof. Vítka – mohla jsem si vybrat, čím začnu, nechal mě odříkat, co jsem měla v přípravě, a pak se ptal na cokoli, co ho zrovna napadlo. Vzorečky moc nechtěl. Je hluchý! Takže doporučuju mluvit nahlas, aby vás slyšel, jinak se bude ptát na to, co už jste třeba řekli a dost to člověka zmate ( vlastní zkušenost ).


Aktualizace 2018/2019 – kolegyně G. Š.
Výuka probíhá stále stejně, nepovinné přednášky, povinná cvičení o 10 úlohách.

Přednášky: Druhé paralelce přednášela docentka Staničová (slovensky) - jelikož jsem na přednášky nechodila, nemůžu hodnotit, ale někteří kolegové byli spokojení.

Cvičení: Protokoly z cvičení všichni odevzdávají v Moodlu, ale opravování neprobíhá tak rychle. Nám protokoly rychle ohodnotili v den zápočtového testu, na přepracování vraceli jen výjimečně, ale asi záleží na vyučujícím.
Na prvním praktickém cvičení se píše na počítači vstupní test, jehož výsledek se zapíše do karty, někdy na výsledek hledí při zkoušení o praktikách. Stále platí zkoušení minimálně jednou za semestr, ale pokud je zkoušení za D, opakuje se, dokud není výsledek alespoň za C.

Zápočet: Za odevzdané protokoly, zkoušení a zápočtový test. Z našeho kruhu se na test připravovali všichni z otázek na Moodlu (je jich kolem 1200). V otázkách jsou chyby! Proto se vyplatí si je projít, někdy tam jsou za správné odpovědi považovány nesmysly.

Zkouška: Záleží na zkoušejícím, ale obecně se vyhazuje docela dost. Já jsem byla u MUDr. Kymplové a zkouška byla příjemná - ptala se na základní věci, nechtěla vzorečky. Vyplatí se pamatovat si i věci z praktických cvičení (mikroskop - jaké jsou rozměry erytrocytů a vlasů, elektroléčba - jaké konkrétní metody si studenti vyzkouší...) - někteří zkoušející se vyptávají do detailů.


Aktualizace 2018/2019 – kolegyně H.H.

Přednášky Jsou 2x týdně a jeden seminář 1x za 14 dní (vše nepovinné). Navštívila jsem jednu přednášku od pana prof. Beneše a jednu přednášku a seminář od pana prof. Vítka, za mě zbytečné, měla jsem pocit, že odcházím s méně znalostmi fyziky než jsem měla na začátku přednášky. (Ale někteří chodili pravidelně, doporučuji od nich zjistit "záchranné otázky", které občas na přednáškách sdělují.)


Cvičení - 10 protokolů, odevzdávání přes moodle, opraveny byly v předposledním týdnu semestru (jejich obsah se moc neřešil, ústní připomínky, jinak bez problémů).


Zápočet - splnění všech cvičení, odevzdání protokolů, 1x zkoušení, a zápočtový test a,b,c,d (než projíždět všechny otázky na moodlu, tak se dají sehnat všechny otázky v pdf - stačí si je jednou, dvakrát projet, je to rychlejší, přehlednější a vidíte rovnou odpovědi)


Zkouška - Na stránkách lf1.cz jsou k dispozici ke stažení vypracované triplety, je jich tam na výběr víc, většina nám doporučovala se "selfie" radiologů (vypracované otázky z Biofyziky r. 2014/2015). Triplety by se měly shodovat s těmi u zkoušky. Co vím, tak předtermíny zkoušeli prof. Beneš a doktor Zeman, nebo prof. Vítek a doktorka Kymplová. Za mě bezproblémová zkouška, ale už se vyhazovalo, chce se i všeobecný přehled a ptají se i mimo otázky (většinou v nějaké spojitosti nebo chtějí pomoct, ale co jsem slyšela, všechno bylo v těch tripletech).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů