Psychiatrie

Psychiatrie je 4týdenní stáž, která probíhá zejména na psychiatrické klinice nedaleko od VFN. Každý den se začíná nepovinnou přednáškou, pak je povinná stáž na oddělení, která je tradičně spojená s vyšetřováním pacientů a sepisováním anamnézy. To u tohoto typu nemocných nemusí být vůbec lehké, o to je to však zajímavější. Každé úterý je speciální program:

1. Stáž na protialkoholní klinice U Apolináře (součástí je přednáška a pohovor s pacienty)

2. Stáž na sexuologii (jen přednášky)

3. Psychiatrická léčebna v Bohnicích (Doporučuji. Aspoň se do Bohnic jednou za život podíváte. Při příští návštěvě tam už navíc nemusíte být v postavení studenta, či lékaře).

4. Stáž v ESETU, což je komunitní péče o duševní zdraví u Chodova.Plášť a přezůvky: Stačí jen plášť každou St + Čt, kdy se chodí na oddělení a pak ještě poslední pátek při udělování zápočtu (probíhá na oddělení).

 

Zápočet: Pro zápočet potřebujete mít napsaný zápočtový test (všechny otázky jsou veřejně přístupné, ale je jich 860. K nahlédnutí a stažení jsou tady, kromě toho kolega s nickem Newman je zpracoval do pdf - stáhnout můžete zde (velmi šikovné!). Vždy jedna odpověď je správně, takže se dá napsat vcelku lehce. Kromě toho musíte vypracovat chorobopis jednoho pacienta. Na ten chorobopis se ptají i někteří zkoušející, takže si ho na zkoušku vezměte pro jistotu s sebou. K vypracování chorobopisu mohou pomoci skeny zaslané kolegyní P. Gottvaldovou a stáhnout je můžete zde - sken 1 a sken 2.

 

Ústní zkouška: Na ústní zkoušku se klidně jako obvykle učte z vypracovaných otázek kolegy Jirky Beneše, nebo z vypracované psychiatrie od kolegyně Michaely Staré, možná něco navíc ze skript.
A jako novinku (2016) tu mám vypracované otázky zaslané od kolegyně Adriány Steinhübelové - stáhnout můžete zde.

Major King a Mojmír mi dodali nějaké vypracované taháky na psychiatrii (zabalené v zip). Užívejte jich ve zdraví.

Dejte si pozor na:

1. Definice: Neznalost definic pojmů typu: vědomí, myšlení, instinkt, pud, chování, inteligence, blud, iluze, halucinace apod. může u zkoušky způsobit velké problémy.

2. Zkoušející chtějí často slyšet jména svých předchůdců a o historii svého oboru. No budiž, oproti ortopedii je to přeci jen selanka.

3. Naučte se léčbu, hlavně použití antidepresiv a antipsychotik, mech. účinku a zástupce!

4. Zkoušející se rádi ptají na neurochemické systémy, jejich receptory a jejich poruchy.

Ze zkoušejících měl mezi studenty dobré hodnocení prof Zvolský, doc Papežová a vcelku i prof Raboch, já osobně jsem byl na zkoušce velice spokojený s doc Hynkem. Ne tak hezké řeči kolují o dvojici zkoušejících doc Paclt a doc Pavlovský. Mě nezkoušeli, takže si netroufám hodnotit.

 

Absence: Jsou 2 povolené bez nahrazování (plus další 2 můžete mít, pokud si je nahradíte v odpoledních seminářích, to není vůbec špatné).

 

Verdikt: Stáže jsou velmi zajímavé, zejména díky pacientům. Zkouška mě osobně přišla férová a nijak problematická. Nicméně se z tohoto předmětu vyhazuje, takže ho nepodceňte.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů