Onkologie

Onkologie je velmi zajímavý 2týdenní předmět. Stážuje se ve VFN, UVN, v nemocnici Na Bulovce (radioterapie) a jednou se jede na Pleš, což je sanatorium určené mj. pro léčbu a péči pro onkologické pacienty. Sylabus je komplikovanější a liší e pro sudý a lichý kruh, stáhnout si jej můžete zde (2017).
 

Pleš byla super, jelo se tam z Prahy asi tak hodinu autobusem ze Smíchovského nádraží. Po cestě byl jeden přestup a heuréka - náš kruh totálně pitomě zabloudil (nenašli jsme autobusovou zastávku hned za rohem od té, kde jsme vystupovali) a druhý autobus nám ujel. Na Pleš nás dostala až koordinovaná akce jednoho kolegy a doc. Konopáska, kteří měli auta. Pokud se vám tedy někdo na onkologii zmíní o skupině hovad, která před dávnými časy nebyla schopná se na Pleš ani dostat, byli jsme to my :-). Pleš byla na VŠ v podstatě náš jediný a zároveň nejlepší nefalšovaný kruhový výlet. Na samotné Pleši pak byl seminář velmi dobré kvality a stáž na oddělení u pacientů.

Pozn: Děkuji kolegyni Gottvaldové za perfektní plánek cesty na Pleš, díky němu se sníží vaše šance na zabloudění.

 

Sylabus je lehce komplikovanější, jeden den ve VFN byla velká vizita, tzn. dostali jste jednoho pacienta a několik zevrubných informací o něm, vyšetřili jste si ho a pak ho odreferovali několika větami na vizitě.


V termínu stáže na ÚVN si dejte pozor ať přijdete včas, jinak Vás čekají nepříjemnosti spojené s "bojem" o docházku. Pan doktor Šmakal má netradiční hodinu, kdy po jejím absolvování Vám nebude vůbec vadit, když si u zkoušky vytáhnete otázku ca slinivky (ba naopak si ji budete možná i přát), nicméně je celkem přísný a není vůbec k zahození si tuto otázku před hodinou přečíst. (i s topografií slinivky!) 

Zkouška není nijak zvlášť obtížná. Pan profesor Petruželka má tendenci se vyptávat dost do hloubky, ale při troše snahy z vaší strany vás určitě nevyhodí. Hodně se zajímá o karcinom prsu a o biologickou léčbu. Bohužel jsem si u něj právě tohle vytáhl, ale naštěstí jsem to docela uměl. Docent Konopásek má jeden požadavek: Bůhvíproč chce, aby studenti uměli přesnou TNM klasifikaci karcinomu prsu.
 

Docentka Tesařová je podle vyjádření jednoho kolegy dobrá, ptá se prý na základní problematiku. Kolega si u ní táhl karcinom prsu a TNM po něm v žádném případě nevyžadovala. 

Učit se v onkologii léčbu je velká otrava, ale nějaké základy se určitě naučte, alespoň principy. Může se vám to hodit pro jiné pozdější zkoušky a i pro praxi. U prakticky všech zkoušejících si šplhnete, když budete vědět něco o biologické léčbě, jako je např. Avastin. Fakta o biologické léčbě budete ale muset hledat zejm. na internetu.

 

Jako učebnici doporučuji tenkou knihu od prof. Petruželky a doc. Konopáska. Je v ní základ, který bohatě postačuje.

 

Tady je k dispozici obecná a speciální onkologie vypracovaná Langenbeckem.


Absence: Oficiálně byla 0

 

Verdikt: Onkologie byla hezká a kvalitní stáž o velmi neveselých věcech.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů