Neurologie

Tak tady pozor, u neurologie přituhuje. Neurologové berou svůj předmět dost vážně, na zkoušce není problém vyletět a učiva je docela dost.

Neurologie je na 4. ročník nadprůměrně dlouhý předmět, trvá celé 4 týdny, a probíhá na různých místech na Karláku - kruhy se dělí na skupiny, které jsou každý týden někde jinde.  Dva týdny na Neurologické klinice (naproti Uteru), týden ve VFN na oddělení pro roztroušenou sklerózu a týden ve Viničné ulici. Během stáží se za nás psaly testy, tato praxe je již nicméně zrušená.

Zkouška probíhá poslední pátek stáží, nebo až ve zkouškovém - to je blbé. Před ústní zkouškou je zkouška praktická, kterou zkouší ten samý člověk, co ústní zkoušku. Při ústní zkoušce se tahá jedna otázka z obecné neurologie a jedna ze speciální neurologie.

 

Ústní zkoušku zkouší více lidí, za nás se jednalo například o tyto osoby:

1. doc Roth: Patří mezi ty dobré zkoušející, specializuje se na motorické poruchy jako je Parkinsonova nemoc, chorea, balismy apod.

2. doc Havrdová: Je prý taktéž velmi hodná a specializuje se na roztroušenou sklerózu

3. prof. Růžička: Většinou prý bývá docela v pohodě, ale na můj termín vyházel skoro všechny včetně mě. Nebyl sice vyloženě nepříjemný, ale jeho styl zkoušení mi nevyhovoval. Vyhazoval, pokud jste mu neřekli, co chtěl slyšet. Dejte si na něj pozor. (Pozn. po letech - Na druhou stranu byl pan prof. Růžička jeden z mála akademických pracovníků, kteří nás otevřeně podpořili při akci Děkujeme, odcházíme. Budiž mu to ke cti.)

4. prof. Šonka: Je asi nejobávanější zkoušející, často chce motorické poruchy předvádět, dejte si na něj taktéž pozor, hodně se ptá na epilepsie.

 

- Sehnal jsem zpracované základní neurologické vyšetření. Jde nicméně o zastaralejší verzi, aktuálnější základní neurologické vyšetření (2016) mi zaslala P. Gottvaldová.
- Přidávám kromě toho na šest stránek zpracovaný text o hlavových nervech.

- Tady jsou v zipu zabalená skripta z neurologie (nejsou z 1. LF, ale mohou se hodit k doplnění)
- Tady jsou vypracované otázky od kolegyně Michaely Staré.
- A tady jsou nějaké další vypracované otázky z neurologie. Doporučuji je nicméně zkombinovat s nějakou u čebnicí (Ambler nebo Nevšímalová)

- A jako novinka (2016) vypracované otázky zaslané od kolegyně Adriány Steinhübelové. Tyto otázky mají dvě části - obecná neurologie a speciální neurologie.
 

Absence: Jsou povolené 2 absence, účast na přednáškách je nepovinná.

 

Plášť a přezůvky: Pláště jsou potřeba každý den stáže kromě pondělí. Přezůvky nejsou povinné.

 

Verdikt: Mě tahle stáž přišla celkovým přístupem taková nepříjemná. Navíc mě po 3týdenním (za nás měla stáž 3 týdny) poctivém učení vyhodili a to člověku na náladě taky dvakrát nepřidá. Stáže na neurochirurgii v 5. ročníku mi přišly lepší, a to zejména v realističtějším a praktičtějším rozsahu vyžadovaných vědomostí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů