Neurochirurgie
Aktualizace 2024/2025 od M. S.
Jedná se o dvoutýdenní stáž, která probíhá v 5. ročníku. Stáž je kompletně vyučována na Neurochirurgické klinice ÚVN.
Stáž je poměrně specifická tím, že téměř celou výuku má na starosti doc. Plas. Je organizována formou přednášek s povinnými návštěvami operačních sálů. Drtivou většinu přednášek prezentuje sám pan docent. Výuka začíná každý den v 8:15 v seminární místnosti kliniky, která se nachází v oblasti sekretariátu v budově Ch1. Vždy před začátkem pan docent nabídne 5-10 studentům návštěvu sálů, sám je tam potom odvede a na sálech zůstávají většinou až do konce výuky. Každý musí alespoň jednou sály navštívit, pan docent na to poctivě dohlíží. K přednáškám nějaký speciální rozpis není, občas přijde externista, ale většinou to probíhá tak, že se pan docent zeptá, o jakém tématu bychom chtěli slyšet, a o tom pak povídá. Končí se mezi 11-12.
Zápočet se uděluje za docházku, povoleny jsou standardně dvě absence. Docházku většinou vyvolává pan docent. Kromě toho se před samotnou zkouškou píše zápočtový test, který bývá pro všechny kruhy stejný.
Zkouška probíhá většinou tak, že je vypsán jeden předtermín v pátek poslední den stáže, a následně další cca 2 týdny. Termínů je dost a (nejspíš) kromě středy všechny zkouší pan docent Plas, na kterého si osobně nemůžu stěžovat. Statisticky uspějí na první pokus všichni, a to i u jiných zkoušejících.
Verdikt: Nešlo o stáž, ze které bych odcházel nějak nadšený, ale ani vyloženě zklamaný. Panu docentovi je potřeba poděkovat za jeho nasazení, ale některé přednášky bohužel pokulhávaly. Mimo jiné bych ocenil například jasně daný rozpis přednášek a aktualizované informace na Sisu, potažmo na stránkách kliniky. Ale nakonec jde o takovou „one-man show“ a s panem docentem je zábava.
Původní text (psáno cca 2008-2009)
Jedna se o dvoutydenni staz v Ustredni Vojenske Nemocnici ve Stresovicich. V nemocnici musite najit pavilon CH1, cast A, 1. patro, kde se nachazi konferencni mistnost a sekretariat neurochirugie. Staze zacinaji kolem 8:15 a studenti se mohou sami rozhodnout, zda pujdou na seminare, nebo na saly, nebo na oddeleni. Vyuka konci obvykle do 12:30.
Seminare byly vetsinou uplne perfektni, bylo to takove zopakovani neurologie, pritom se mi zpusob prednasek zdal mnohem lepsi nez na neurologii. Neurochirurgove nemeli tendence zahlcovat nas kvantem informaci-vetsinou (zejmena pvni tyden) se soustredovali na zakladni informace o zivot ohrozujicich stavech, prednasky byly vtipne a dobre pripravily na zkousku.
Plast a prezuvky: Vezmete si je v den, kdy budete chtit jit na oddeleni. Na seminare nejsou prezuvky a plast potreba.
Zkouska: Zkousku bylo mozno delat posledni den staze, zapisuje se normalne pres SIS, pred zkouskou se pise lehky zapoctovy test (tj. neudelate ho, neprichazite o termin!). Ma 30 otazek, kazda ma 3 odpovedi, z nichz vzdy 1 je spravne. Ukazky testu si klidne stahnete tady, nebo tady, nebo zde:), abyste videli, jaka asi ta obtiznost je. Nicmene na nic vic vam to nebude, variant je hodne a vyneseno je jen minimum. Na samotnou zkousku doporucuji se ucit z vypracovanych otazek Jiriho Benese (jako obvykle skvela kvalita) a to doplnit obsahem prednasek a pripadne si pujcit knihu: Martin Sames a kol.- Neurochirurgie (je to taková tenká knížka velikosti A5). Hlavne si nepujcujte tu velkou bichli tlustou jak pulka interny velikosti A4, ta vas prevalcuje hromadou nedulezitych informaci a budete litovat.
Vzhledem k tomu, ze tento ustav nema na svych strankach zadne informace pro studenty, tak tady je alespon seznam zkouskovych otazek
Co vim, tak zkousi 3 lidi: plk. prof. Benes, doc. Plas, pplk. MUDr. Hackel
Doc. Plas: Byl jsem u nej na zkousce, dobra atmosfera, zadne chytaky ani snaha vyhodit... Troufam si rict, ze jestli jste se poctive ucili, tak to u tohoto cloveka prakticky nemuzete neudelat.
MUDr. Hackel: na nasem terminu (ve chvili, kdy tohle pisu Hackel nektere nase lidi jeste zkousi ) se choval vcelku dobre, dost se pta, ale zrejme nijak moc nevyhazuje. Specializuje se na pater a na michu, tak to byste u nej meli dost umet. Jak jsem ho zazil na prednasce, tak si asi misty potrpi na presne vyjadrovani a terminologii. Jak nas informoval, tak jeho zachranna otazka u zkousky je epiduralni hematom, u jehoz symptomu chce slyset toto:
1. Porucha (nikoliv ztrata!) vedomi rychleho nastupu a charakteristickeho prubehu (presne takhle to on chce slyset)
2. Homolateralni mydriasa- zpusobena utlakem n. III na strane leze, pricemz jako prvni je narusena jeho parasympaticka cast vedouci z EW jadra do m. sphincter pupillae
3. Kontralateralni hemiparesa- zpusobena utlakem pyramidove drahy na strane leze (x vzacne existuje jakesi Kernhamovo znameni, kdy hemiparesa je homolateralni kvuli utlaku protilehle pyramidove drahy)
Prof. Benes: Na nasem terminu nezkousel a tezko rict, jaky je. Na uvodnim seminari jsem z nej mel takovy lehce neprijemny pocit, ale nejakymi pocity se clovek moc ridit nemuze. Rekl nam, za co bude vyhazovat- meli byste u nej bezpodminecne znat: detailne tabulku Glasgow Coma Scale (a tim detailne myslim fakt detailne), klinicke priznaky epiduralniho hematomu, syndromy traumatických lezi misnich, priznaky obrny periferních nervu (radialis, ulnaris, medianus), z ischemických CMP chce vedet co je TIA a amaurosis fugas, meli byste znaz klinicke priznaky subarachnoidalniho krvaceni, naucit se arteriovenosni malformace, priznaky adenomu hypofysy, klinicky vzhled korenovych syndromu L5 a S1, umet neuralgii trigeminu a jeji lecbu, vedet jake mohou byt iritacni a zanikove symptomy v mozku...a to je tak asi to hlavni.
Absence: Povolene jsou 2 (parada)
Verdikt: Podle me po vyukove strance perfektne pojaty a zajimavy predmet, ktery vam da hodne informaci uzitecnych pro praxi i v nechirurgickych oborech. Ale na zaver prece jen male varovani, vase zazitky se mohou od meho dost lisit, pokud vas bude zkouset nekdo mene rozumny nez je doc Plas. O zkouseni u pana prednosty Benese jsem neslysel uplne hezke veci. Nicmene chybi mi osobni zkusenost, takze nebudu hodnotit.