Funiculus spermaticus (semenný provazec) je párová anatomická struktura, která patří do mužské pohlavní soustavy. Funiculus spermaticus má trubicovitý tvar a odstupuje směrem z nadvarlete k tříselnému kanálu a touto anatomickou oblastí vstupuje do dutiny břišní.

 

Stavba funiculus spermaticus

Funiculus spermaticus obsahuje:

Kromě těchto struktur je funiculus spermaticus tvořen vazivem a na jeho povrchu se nachází v zásadě stejné obaly jako okolo varlete. Je to dáno tím, že varlata právě tudy sestupovala do šourku a obaly si „vzala s sebou“.

 

Funkce funiculus spermaticus

Funiculus spermaticus slouží jako jakési spojení varlete a nadvarlete se zbytkem těla. Přitéká tudy tepenná krev a odtéká krev žilní a lymfa. Nervová vlákna zajišťují inervaci varlete a nadvarlete a okolních tkání. Ductus deferens při ejakulaci odvádí spermie z nadvarlete. Musculus cremaster dokáže u muže vytáhnout varle směrem vzhůru (tzv. cremasterový reflex jako reakce na chlad a na dotyk na vnitřní straně stehna).

 

Proč je to důležité?

  • Funiculus spermaticus se může zaškrtit při rotaci varlete kolem své osy. Tím vzniká nebezpečný a bolestivý stav známý jako torze varlete.

  • Zhoršení odtoku žilní krve z varlete se zmohutněním žilního plexu probíhajícího ve funiculus spermaticus (plexus pampiniformis) se označuje jako varikokéla.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů