Nervus genitofemoralis je nerv vystupující z bederní nervové pleteně známé jako plexus lumbalis. Rozděluje se na dvě základní větvě – ramus genitalis a ramus femoralis.

  • Ramus genitalis prochází tříselným kanálem, motoricky inervuje sval známý jako musculus cremaster a následně senzitivně inervuje kůži části zevních pohlavních orgánů (kůže šourku u mužů a oblast velkých pysků u žen).

  • Ramus femoralis vystupuje z pánve anatomickým prostorem lacuna vasorum a senzitivně inervuje malou oblast v horní části přední strany stehna

 

Proč je to důležité?

Zmíněný musculus cremaster se vyskytuje u obou pohlaví, ale větší význam má u mužů, u nichž je schopen vytáhnout varle směrem vzhůru. Díky nervus genitofemoralis existuje tzv. kremasterový reflex. To znamená, že při dotknutí se vnitřního stehna dojde k podráždění nervus ilioinguinalis a ramus femoralis nervi genitofemoralis. Toto podráždění se v míše následně přenese na ramus genitalis nervi genitofemoralis, který na dané straně povytáhne varle viditelně vzhůru. Kremasterový reflex funguje i na podkladě chladu. Chybění kremasterového reflexu je kromě neurologických poruch přítomno například u torze varlete.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů