Varikokéla je odborný název pro proces postihující žilní pleteň odstupující z varlete. Je relativně častý a obvykle neškodný. Může být však spojen s různými nepříjemnými komplikacemi a v některých případech může způsobit i neplodnost.

 

Příčiny: Krev je z varlete odváděna žilami, které probíhají uvnitř semenného provazce v cévním svazku z šourku přes tříselný kanál do dutiny břišní. Žíly jsou vybaveny chlopněmi, které umožňují jednosměrný tok krve. Jsou-li tyto chlopně narušené, či pokud jsou žíly stlačeny zvenčí, zhorší se odtok žilní krve z varlete. Dochází k hromadění krve v žilách, které se začnou rozšiřovat v tzv. varixy. To vede k hromadění žilní krve v postiženém varleti, které se může zvětšit. Většina případů varikokély vzniká bez jasné vyvolávající příčiny prostou nedostatečností žil a jejich chlopní. Z jasných vyvolávajících příčin známe zejména zhoubné nádory a jejich metastázy v oblasti břicha, které svým růstem mohou stlačit žíly jdoucí z varlete a zhorší odtok krve.

 

Projevy: Určitou formou varikokély trpí relativně hodně mužů. Mírné formy jsou bezpříznakové, někdy se však může objevit zvětšení varlete, nepříjemný tlakový pocit ve varleti, který může přecházet v tahavou bolest varlete. Kromě zvětšeného varlete může být pod kůží šourku pohledem či pohmatem patrná i rozšířený a vinutý žilní systém varlete. Chronicky trvající varikokéla může být spojena s narušením tkáně varlete. Varle se začne zmenšovat (atrofuje) a jeho funkce může vymizet. Varikokéla tak může být spojena s postupným vznikem neplodnosti.

 

Diagnostika: Pacienta s obtížemi by měl vyšetřit urolog. Kromě anamnézy a fyzikálního vyšetření pohledem a pohmatem je dominantní vyšetřovací metodou ultrazvuk varlat a šourku.

 

Léčba: Otázka, zda léčit, nebo jen sledovat, není vždy zcela jednoduchá. Příznakové a rozsáhlé formy by však být řešené měly. Rozšířeným léčebným zákrokem je operace, při které se rozšířené žíly odstraní. Druhou možností je tzv. embolizace, kdy se do žil pomocí jehly zasune pracovní nástroj, kterým se žíly uzavřou zevnitř. Krev z varlete je pak odváděna drobnými postranními žilami, které nejsou rozšířené. 


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.urologyhealth.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů