Torze varlete je jedním z akutních stavů v urologii. Vyskytuje se nejčastěji u chlapců do věku 18 let, může se však vzácněji objevit i u mužů starších. Varle je párový orgán vytvářející spermie a mužské pohlavní hormony. Varle je uloženo v šourku. Cévy vyživující varle jsou k němu vedeny ve společném svazku (funiculus spermaticus) z dutiny břišní.

 

Příčiny: Torze varlete by se dala do češtiny označit jako jeho otočení. Při torzi se varle zrotuje tak nešťastně, že se jeho cévní svazek zaškrtí. To vede k náhlému přerušení toku krve do příslušného varlete. Obdobou tohoto stavu u žen je torze vaječníku.

 

Schéma - torze varlete se zaškrcením jeho nervově-cévního svazku

 

Projevy: K torzi obvykle dochází v klidu bez jasné vyvolávající příčiny. Stav se projeví prudkou až nesnesitelnou šokující bolestí varlat, která může vystřelovat do třísla. Přítomna může být i bolest břicha lokalizovaná do podbřišku, nevolnost a zvracení. Podobné projevy může mít i zánět nadvarlete.

 

Diagnostika: V případě podezření na torzi, tj. při náhlé prudké bolesti varlat je nutné co nejrychleji navštívit urologa, a to nejlépe v nemocničním zařízení. Urolog postiženého vyšetří a při důvodném podezření na torzi se musí provést chirurgický zákrok. V případě nejistoty u ne zcela jasných příznaků lze vyšetření doplnit ultrazvukem šourku, který mimo jiné dokáže zhodnotit přítok krve do varlat.

 

Léčba: Někdy se urologovi může povést zrotovat varle do správné polohy pomocí určitých hmatů. Je to ovšem bolestivé a navíc ne zcela spolehlivé. Jedinou skutečně spolehlivou možností léčby je operace, při které se otevře šourek a varle se zrotuje zpět do normální polohy. Následně se pak varle přišije k vnitřní stěně šourku, aby se torze už nemohla opakovat. Hlavním faktorem je čas. Není-li operace provedena do několika hodin (udává se do 6 hodin) od vzniku obtíží, je velké riziko, že varle bez přívodu kyslíku a živin odumře. Stanoví-li urolog při operaci tuto diagnózu, tkáň varlete se odstraní. V opačném případě by se mrtvá tkáň mohla stát zdrojem infekce.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.urologyhealth.org

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů