Nadvarle (epididymis) je párový orgán, který je součástí mužské pohlavní soustavy. Je lokalizováno uvnitř šourku, má protáhlý tvar a těsně naléhá na zadní plochu varlete.

 

Stavba nadvarlete

Nadvarle lze rozdělit na tři části – hlava (caput), tělo (corpus) a ocas (cauda). Při svém průběhu se od hlavy směrem k ocasu postupně zužuje a nakonec z něj vystupuje trubicovitý ductus deferens (chámovod), který je součástí semenného provazce (funiculus spermaticus).

Do hlavy nadvarlete vstupuje z varlete 10-20 stočených kanálků, v hlavě nadvarlete se pak tyto stočené kanálky spojují do jednoho hlavního vývodného kanálku známého jako ductus epididymidis. Ten pak prochází tělem a ocasem a nakonec přechází do ductus deferens. Ductus epididymidis má dvouřadý cylindrický epitel s hlouběji uloženou vrstvou vaziva a hladké svaloviny a je ve tkáni nadvarlete velmi důkladně poskládán, takže při roztažení by dosáhl délky několika metrů.

 

Cévní a nervové zásobení nadvarlete

Tepenná krev přichází zejména cestou arteria testicularis a žilní krev odtéká přes plexus pampiniformis.

 

Funkce nadvarlete

V nadvarleti se skladují a vyvíjí spermie vzniklé ve varleti. Nejprve se dostávají do oblasti hlavy nadvarlete a postupně se posouvají k jeho ocasu. Během této doby pomalu dozrávají, což u jednotlivé spermie trvá 2-3 měsíce. Prostředí v kanálcích nadvarlete je cíleně kyselé, což brání pohybu spermií.

 

Proč je to důležité?

  • Klinicky nejvýznamnější stav týkající se nadvarlete je jeho akutní zánět (akutní epididymitida). Jde o onemocnění s poměrně dramatickými příznaky zahrnujícími horečku, lokální zarudnutí a silnou bolest. Více informací najdete v příslušném textu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů