Zvracení, či vykašlávání krve v jakémkoliv množství jsou závažné příznaky, které mohou doprovázet řadu vážných onemocnění trávicího a dýchacího systému a také řadu celkových poruch v našem organismu. Tyto příznaky se nikdy nevyplatí opomenout a je životně důležité se při jejich objevení dostat k lékaři.
 

Dodávám jen, že prakticky u všech níže uvedených příčin (zejména u zvracení krve) se může krev dostat přes žaludek do střev, kde se stane součástí stolice a my pak nalézáme černou nepříjemně páchnoucí natrávenou krev ve stolici, kterou označujeme jako melénu.
 

Za zmínku stojí i fakt, že vykašlávání krve a zvracení krve se mohou vzájemně doplňovat – při zvracení krve může určité její množství natéci do dýchacích cest, odkud je vykašláno. Stejně tak krev z dýchacích cest - kromě toho, že ji vykašláváme - může natéct do žaludku, způsobit nevolnost a postižený ji následně vyzvrátí.

Speciální poznámku si zaslouží i pojem "zvracení kávové sedliny". Znamená vyzvracení černé tekutiny, která nápadně připomíná kávovou sedlinu s lógrem. Situace vzniká tehdy, když dojde k vyzvracení zčernalé krve částečně natrávené žaludečními šťávami.
 

Kromě toho je dobré si uvědomit, že masivní krvácení z trávicího traktu ohrožuje člověka vykrvácením, zatímco masivní krvácení z dýchacího traktu ohrožuje člověka spíše udušením. Krev z dýchacího systému není totiž jen vykašlávána, ale zatéká i do plic a člověk se tak může snadno „utopit ve vlastní krvi“.

 

Příčiny: Příčin může být celá řada, vyberu jen ty nejčastější a nejzásadnější.

 

Zvracení krve

1. Trhlinky v jícnu – může se stát, že při těžkém a úporném kašli se může narušit sliznice jícnu v místě jeho spojení se žaludkem a dojde ke krvácení. Tento stav se označuje jako Mallory-Weissův syndrom a je docela častý.

 

2. Jícnové varixy – Jícnové varixy jsou krví nacpané cévy ve stěně jícnu. Jícnové varixy se typicky vyskytují u jaterní cirhózy. Přes cirhotická játra totiž špatně protéká krev a ta se proto snaží obtékat játra nejrůznějšími cévními spojkami. Jedny z těchto spojek jsou naneštěstí právě malé cévky v jícnu. Tyto cévy nejsou na tak velkou objemovou nálož stavěné a je velké riziko, že prasknou. Z prasklých cév se pak krev vyhrne do jícnu, a pak bývá spolknuta, či vyzvracena. Krvácení je obrovské a postižený může relativně rychle vykrvácet.

 

3. Záněty jícnu - Těžké záněty jícnu mohou způsobit krvácení a následne vyzvrácení menšího, či většího množství krve. Typické je to zejména pro zánět při refluxní nemoci jícnu.

 

4. Žaludeční vředy – Tyto vředy mohou krvácet pomalu a nenápadně s nálezem krve ve stolici. Při náhlém prasknutí vředu však může dojít k velkému krvácení, kdy je krev vyzvracena. Prasknutí vředu bývá spojeno s prudkou a nepříjemnou bolestí v nadbřišku (oblast nad pupkem).

 

5. Nádory – Nádory, jako je rakovina jícnu nebo rakovina žaludku, se samozřejmě mohou projevit krvácením také. Krvácení nebývá nicméně masivní a projeví se spíše jako natrávená krev ve stolici než jako zvracení krve.

 

6. Poruchy srážení krve - Jakékoliv těžší krvácivé stavy mohou být spojeny s krvácením ze sliznic trávícího traktu – tedy i z jícnu a žaludku. Může jít o vrozené poruchy srážení krve, jako je tomu například u známé hemofilie, ale mnohem častější bývají poruchy srážlivosti vyvolané některým z léků na ředění krve.

 

Vykašlávání krve

1. Záněty v dýchacích cestách – Záněty dolních dýchacích cest, zejména probíhají-li dlouhodobě, mohou porušit cévy v tamních tkáních a způsobit krvácení. Dlouhotrvající zánět průdušek neboli chronická bronchitida může vyvolat občasné vykašlání krve. Stejné potíže se mohou objevit u zápalu plic.

 

2. Tuberkulóza – Dříve byla tuberkulóza v pokročilejších stádiích spojena s vykašláváním krve. Tuberkulózní proces totiž dříve či později „rozežere“ nějakou větší cévu a dojde ke krvácení do plic. Dnes při existující účinné léčbě tuberkulózy jsou takové případy naštěstí již vzácné.

 

3. Rakovina plic – Nádorové procesy v plicích mohou samozřejmě krvácení způsobit také. Krvácení ovšem nebývá natolik masivní, aby postižený vykašlával proud krve. Spíše vykašle hlen (latinsky sputum neboli česky chrchel), který má v sobě trochu krve. Tenhle zdánlivě nenápadný příznak je velmi závažný a lékař by o něm měl být uvědomněn. Jakýkoliv nález krve ve vykašlaném hlenu by se měl pořádně vyšetřit, například rentgenem plic.

 

4. Poruchy krevního oběhu v plicích – Hromadění krve v plicním řečišti je spojeno se zvýšením tlaku krve v tamních cévách. A při zvýšeném tlaku se může krev částečně přefiltrovat do plicních sklípků. Člověk pak bude vykašlávat narůžovělou tekutinu. K tomuto bude docházet například u levostranného srdečního selhávání a u plicní embolie.

 

5. Poruchy srážení krve – Tato příčina je totožná jako u zvracení krve. Těžší krvácivé stavy, ať už je jejich příčina jakákoliv, mohou způsobit krvácení ze sliznic dýchacího systému stejně jako ze sliznic systému trávicího.

 

Diagnostika: Je nutné zjistit zdroj krvácení. U dýchacího systému můžeme použít poslech plic fonendoskopem, rentgen plic, CT vyšetření hrudníku a bronchoskopii. Bronchoskop je v podstatě trubicový přístroj se zabudovaným optickým zařízením, který se přes dutinu ústní zavede do dýchacích cest a tudy až do plic. Umí dost přesně zjistit zdroj krvácení a také ho v případě nutnosti zastavit.

Od věci není ani vyšetření srdce, protože krev se do plic může dostat i z důvodu poruch krevního oběhu – alespoň poslechem, nebo pomocí EKG. Ideální vyšetřovací metoda na srdce je speciální ultrazvuk srdce neboli echokardiografie. Ta však nemusí být vždy okamžitě k dispozici.

U trávicího traktu můžeme například na pacientovi hledat příznaky jaterní cirhózy, ale ze všeho nejlepší je provést esofagogastroskopii. To je opět endoskopická metoda, kdy se pružná hadice se zabudovanou optikou zasune přes dutinu ústní do jícnu a odtud do žaludku. Podobně jako u bronchoskopie tak lékař uvidí stav tamní sliznice a může nalézt případný zdroj krvácení. Pomocí pracovních nástrojů endoskopického přístroje lze navíc krvácení zastavit.

Významné je i vyšetřit celkový stav člověka, zejména jeho krevní obraz. Při dlouhodobém krvácení může být značně snížené množství červených krvinek.

 

Léčba: U stavů, které akutně neohrožují život je nutné vyléčit příčinu krvácení – například snaha o léčbu rakoviny, léčba srdečního selhávání, léčba případných poruch srážlivosti krve, léčba žaludečních vředů, apod.

U masivního krvácení stojí na prvním místě snaha o jeho zastavení. Příčinu lze řešit až později. Hlavní je, aby člověk nevykrvácel nebo se krví neudusil. Doplňuje se ztracený objem krve v infuzích, do žíly se mohou aplikovat léky zastavující krvácení (hemostyptika) a endoskopickým nástrojem lze ošetřit přímo místo krvácení. Pokud i přes všechnu snahu nejsme schopni krvácení zastavit, musí nastoupit chirurgové a zastavit krvácení operačně.


Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů