Krvácení z nosu je častým problémem. Většinou vzniká samovolně a v takovém případě nebývá závažné, nebo je příznakem jiného onemocnění. Informace o krvácení z nosu se zdůrazněním jeho příčin a léčby budou jistě užitečné.

 

Příčiny: Krev vytéká při narušení větších cév, které se vinou ve stěnách dutiny nosní. Jak nás učili v anatomii, nejčastěji dochází ke krvácení z místa lokalizovaného v dutině nosní vepředu v oblasti přepážky. Toto místo se odborně označuje jako Locus Kiesselbachi (Kiesselbachovo místo). Méně často dochází ke krvácení ze zadní části dutiny nosní. Příčin narušení cév může být více a mohou se vzájemně kombinovat. Uvedu ty nejdůležitější z nich. 

1. Křehkost cév – Tento důvod je příčinou častého krvácení z nosu u dětí, jejichž cévy dutiny nosní jsou křehčí než u dospělých. Kromě toho jsou cévy křehké u nedostatku vitaminu C. Vitamin C je totiž nepostradatelný pro tvorbu vaziva, které tvoří významnou součást cévních stěn a má vliv na jejich pevnost. Při nedostatku vitaminu C mají cévy tendenci snadněji praskat a pak dochází ke krvácení.

 

2. Mechanické příčiny – Při úderu pěstí směřujícím na nos je krvácení z nosu obvyklé a často doprovází zlomeniny nosu. Nemusí však jít jen o násilí. Do této kategorie patří také zlozvyk rýpání se v nose prstem a samozřejmě i strkání si různých předmětů do nosu, v čemž jsou mistři malé děti.

 

3. Infekce v dutině nosní a ve vedlejších nosních dutinách – Infekční proces obvykle vede tvorbě hlenu a hnisu. Cévy mohou přitom být poškozené také a pak dojde ke krvácení, či alespoň k nálezu krve ve vysmrkaném obsahu.

 

4. Alergie – Časté alergické rýmy vedou k narušení nosní sliznice, která může atrofovat (ztenčovat se), nebo naopak dávat vznik výrůstkům (nosním polypům). Tak jako tak je narušená sliznice náchylnější ke krvácení.

 

5. Vysoký krevní tlak – Při hodně zvýšeném krevním tlaku může snadněji dojít ke krvácení z drobných cév dutiny nosní. Když v trubce teče tekutina pod vysokým tlakem, je vyšší šance, že její stěna praskne.

 

6. Užívání některých návykových látek – Sem spadá pravidelné a nadměrné pití alkoholu, který rozšiřuje krevní cévy. Protéká jimi pak více krve a dochází ke snadnějšímu krvácení. Šňupání kokainu způsobuje krvácení z nosu také. Kokain totiž poškozuje sliznici dutiny nosní včetně cév a ty potom krvácí.

 

7. Poruchy krevní srážlivosti – Sem víceméně spadají podobné vyvolávající faktory jako u výskytu krve ve stolici a krve v moči. Mezi nejčastější příčiny patří užívaní léků „ředících krev“. Nejrůznější vrozené poruchy srážení krve, kterých je celá řada (jako příklad bych uvedl Von Willebrandovu chorobu a hemofilii), mají podobný efekt. Do skupiny poruch krevní srážlivosti patří i onemocnění, jako je aplastická anémie, kdy se v kostní dřeni přestanou tvořit krevní buňky včetně krevních destiček. I řada nádorových onemocnění vycházejících z krevních buněk se může projevit krvácivým stavem, například leukémie. Pro krvácení z nosu dané poruchami srážlivosti bude platit víceméně to, že krev z nosu teče nemocnému často, bez viditelných příčin a obvykle se pomalu zastavuje.

 

8. Nádory v dutině nosní – V dutině nosní mohou stejně jako jinde v těle vznikat zhoubné a nezhoubné nádory. Toto je ovšem poměrně vzácná příčina, které se není třeba až tolik obávat.

 

Projevy: Může docházet k vytékání krve z nosní dírky, či z nosních dírek. Pokud ovšem zakloníme hlavu dozadu, nebo pokud je krvácení někde v zadní části dutiny nosní, teče krev i do nosohltanu. Odtud se dostává do úst (můžeme lehce cítit její chuť) a navíc může být spolknuta, či vdechnuta. Polykání krve je nežádoucí, protože může reflexivně aktivovat dávivý reflex a postižený začne zvracet. Vdechnutí krve je ještě horší situace, protože krví se můžeme udusit stejně snadno jako vodou při tonutí.

Dlouhodobé ztráty krve při krvácení z nosu by mohly vést k projevům chudokrevnosti (únava, motání hlavy, bledost kůže, bledost spojivek apod.). Dovoluji si tvrdit, že je to v tomto případě velmi vzácné. Masivní krvácení z nosu, které by vedlo k rychle narůstajícím velkým ztrátám krve by se začalo projevovat šokovým stavem z nedostatku krve v cévách – rychlý puls, bušení srdce, propad krevního tlaku, zblednutí, studený pot a poruchy vědomí.

 

Diagnostika: Krvácení většinou vidíme na první pohled, zastavíme ho a to nám stačí. U častých, dlouhotrvajících a špatně zastavitelných krvácení, či v případě jakýchkoliv dalších projevů ukazujících na nějakou nemoc, je ovšem vhodné navštívit lékaře a pátrat po zdroji krvácení. Možnosti jsou široké. Poměrně jednoduše zjistíme mechanické příčiny – prostě se zeptáme. Významné je i vyšetření krevního tlaku a laboratorní vyšetření krve, které může najít mnoho příčin poruchy krevní srážlivosti. Speciální vyšetření dutiny nosní provádí lékař na ušním-nosním-krčním (ORL), který si pomocí nástrojů a přístrojů může dutinu nosní prohlédnout a nalézt případný zdroj krvácení.

 

Léčba: Většinou stačí jen jednoduchá první pomoc. Zásadní je stisknout nos z obou stran prsty nebo kapesníkem namočeným ve studené vodě, dýchat ústy a lehce předklonit hlavu. Chceme totiž zabránit, aby krev stékala do nosohltanu, odkud ji můžeme spolknout (hrozí zvracení), či vdechnout (hrozí dušení). Pokud si přitom sednete k umyvadlu a pustíte si na nos proud studené vody, tak také nic nezkazíte. Chlad způsobuje reflexní zužování cév a zlepšuje schopnost těla zastavit krvácení.

Pokud krvácení trvá desítky minut a nepřestává, je vhodné navštívit lékaře. To platí i pro situaci, kdy je krvácení z nosu následkem nějakého úrazu, či napadení.

Lékař, který je schopen krvácení z nosu řešit nejlépe, je otorhinolaryngolog (tj. lékař ušní-nosní-krční). Pomocí různých nástrojů umí místo krvácení přesně najít a cíleně ošetřit – je to možné pomocí laseru nebo elektrokauteru.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů