Dutina ústní (cavitas oris) je začátkem trávicí trubice. Vepředu začíná otvorem mezi rty a vzadu je zakončena přechodem do tzv. orofaryngu (oblast mezi dutinou ústní a hltanem). Prostor dutiny ústní mezi rty a zuby se označuje jako vestibulum oris a za zuby již začíná vlastní dutina ústní (cavitas oris propria). Od dutiny nosní je ústní dutina oddělena tvrdým a měkkým patrem, které v zadní části vytváří výběžek známý jako čípek (uvula).

Z tkání dutiny ústní mají největší význam následující a přečíst si o nich můžete pod příslušnými odkazy:

Slinné žlázy – Do dutiny ústní ústí stovky drobných slinných žlázek, klinicky významné jsou však zejména velké párové slinné žlázy, mezi které patří:

Zuby – U dospělého člověka je přítomno celkem 32 zubů, slouží k mechanickému zpracovávání potravy.

Jazyk – Jazyk je svalový orgán na spodině dutiny ústní, účastní se mechanického zpracování potravy a kromě toho je důležitý pro tvorbu řeči.

Mandle – Jde o shluky lymfatické tkáně, jejich hlavní význam je obrana organizmu před cizorodými mikroorganizmy. Na přechodu dutiny ústní do hltanu najdeme dvě patrové mandle a jednu mandli jazykovou.

 

Význam dutiny ústní

  • Dutina ústní má význam zejména pro příjem potravy a zahájení jejího mechanického a chemického trávení. Na trávení se podílí především žvýkací pohyby úst za účasti zubů a jazyka.

  • Pohyby jazyka a pohyby úst včetně rtů jsou důležité při řeči pro správnou artikulaci.

  • Dutina ústní slouží jako první obranná linie imunitního systému, na imunitě se podílí např. mandle a některé sloučeniny přítomné ve slinách.

  • Na povrchu jazyka jsou chuťové pohárky, díky nimž vzniká při přijetí potravy chuťový smysl.

  • Dutina ústní může sloužit k dýchání. Většina lidí dýchá nosem, ale dýchání ústy může být využito např. při rýmě, při velké námaze (kdy dýchání nosem nestačí), apod.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů