Patofyziologie (ZS i LS)

 

Tak tohle je progresivně vyhlížející předmět. Je opět dělaný formou nepovinných přednášek a povinných seminářů. Přednášky jsou dobré, chodil jsem na ně na začátku, ale pak už prostě nebyl čas a chuť. Byly ale myslím velmi přínosné. Kvalita seminářů je proměnlivá, záleží na vyučujícím. Na patofyziologii totiž nemáte jednoho asistenta, ale jednotliví asistenti se střídají a každý má své téma. Za mě se během seminářů psalo asi tak 5 testů. Byly multiple choice a podle mě těžké jako kráva. Některé otázky byly z knížečky Testové otázky z patofyziologie a já doporučuju se do ní alespoň podívat. Později jsem se na testy přestal učit (důvod: patologie), učil se z testové knížky, při testech jsem opisoval od ostatních a ejhle- nad nutný limit jsem to vždycky nějak splácal.

V letním semestru musí každý student sepsat 1 esej o cca 5 stránkách na téma, které si vylosuje a pak vytvořit 1 prezentaci v powerpointu na jiné vylosované téma. Prezentaci pak přednesete na semináři před vaším kruhem a esej odevzdáte. Esej a prezentace jsou podle mne otravné, ale zejména ta prezentace má smysl. Naučíte se pracovat s powerpointem a přednášet před lidmi, to nikdy neškodí trochu umět.

Přidávám svou esej na téma hypoparatyreóza.

 

Zkouška: Zkouška je naštěstí velmi snadná a je to jediné štěstí. Kdyby se na patofyziologii rozhodli dělat potíže, tak bude 3. ročník opakovat čtvrtina ročníku. Kombinace zkoušek patologie-patofyziologie je potenciálně velmi vražedná a jsem dodnes vděčný zkoušejícím z patofyziologie, že si to zřejmě uvědomují a stojí na naší straně. Já osobně jsem šel na zkoušku z patofyziologie po hotové patologii a učil jsem se na ní maximálně týden. U většiny zkoušejících to s patologickými znalostmi, na které navěsíte nějakou patofyziologii docela spolehlivě uhrajete.

Začíná se testem, který musíte napsat, jinak ztrácíte první termín (na dalších termínech pokračujete dál, ať je výsledek testu jakýkoliv). Testy jsou z jisté části vynesené, tak si je zkuste sehnat. Já mohu dát k dispozici tyto materiály od kolegyně Michaely Staré.

Po testu je praktická zkouška, z níž vás zkoušejí asistenti a jako obvykle to není žádný velký problém.

Na ústní zkoušku u pana doc. Maruny si nemůžu stěžovat, byl sice trochu odměřený ale jinak velmi hodný. I ostatní zkoušející nedělají problémy, i když někdy se vyhazuje. Pan doc. Kofránek dost bazíruje na acidobazické rovnováze a říká se že prof. Nečas vyhazuje častěji než ostatní. Může být, ale nevím jistě.

Na stránkách ústavu je mnoho velmi slušně udělaných prezentací, které se vám můžou hodit i k jiným předmětům.

 

Verdikt: Pro pozdější ročníky a pro praxi to je důležitý předmět, který však stojí ve stínu (mnohem méně potřebné) patologie. Kdyby se patologie osekala o většinu mikroskopie, která nám studentům je víceméně na hovno (proč si to nepřiznat) a trochu se zvýšily nároky na patofyziologii, nebylo by to ke škodě věci. Zvýšení nároků na patofyziologii při zachovaných nárocích na patologickém ústavu bych však považoval za čiré šílenství.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů