Skip to main content

COVID-19 v severní Itálii

(Psáno 07.03.2020) Z útržků zpráv jsem se pokusil dát dohromady nějaké informace o tom, jak začátkem března 2020 vypadá situace v postižených oblastech v severní Itálii. Víme, že Itálie má t.č. kolem 4600 nakažených a asi 200 mrtvých, ale tahle čísla nás nemusí až tak zajímat. Důležité hlavně je, jak s epidemií válčí tamní zdravotnický systém.

Za prvé je významný dopis lékařů intenzivní medicíny z Milána ze 04.03.2020, kteří doporučují kolegům, aby se adekvátně připravili. Dopis zveřejnila European Society of Intensive Care Medicine.Komentář: Nemám čas kompletně překládát, ale kromě praktických doporučení stran chodu ICU (intensive care unit) se zmiňuje o významně vyšším počtu pacientů vyžadujících umělou plicní ventilaci v důsledku respiračního selhání. Na ICU je přijímáno asi 10% COVID-19 pozitivních pacientů.
 

Student 6. ročník medicíny, severní Itálie: “The number of people requiring ICU treatment is so high they had to suspend all the non emergency surgical procedures and use the surgical unit as a covid-19 area.

A huge problem that is coming up now is that family doctors are being infected and quarantined and in my region we have 25k patients that are currently without a family doctor for day to day care.

We have reports of doctors getting sick each day. Both emergency and family doctors. The main cause is that a positive patient show up to the ER before a COV diagnosis therefore infecting the ER staff ( and for that we are already using pre triage areas ) or patients that were already sick in the hospital tested positive for the virus after a week of stay or during a day hospital( pneumology, clinical area, nephrology, dialysis)."Komentář: Podle očekávání dochází k vyřazení lékařů primární péče, čímž se řada lidí dočasně ocitne bez bazální lékařské péče. Kromě toho snadno dochází k nákazám zdravotníků na emergency a dalších odděleních při péči o pacienty, u nichž primárně nebyla známa pozitivita na COVID-19.
 

Guiseppe Nattino, lékař ICU, Lecco, Lombardie (nelze ověřit autorství, ale tento lékař skutečně existuje, úroveň textu odpovídá odbornému vzdělání):Komentář: Pro mne jako lékaře asi nejzajímavější text. Zaplněná lůžka ICU, těžké ARDS, umělá plicní ventilace, případy hemodynamického selhání s nutností tlakové podpory, většinou muži, věk nad 46 let, ale ne vždy komorbidity (pouze 2/10!!!), postupně narůstající čísla mladších nemocných, přeplněné nemocnice, omezené prostředky.
 

Ivana Valentini: Zprávy mám ze sdělovacích prostředků, rainews24, mediaset, mimoto tam žije velká část rodiny, v Lombardii a Friuli - Udine. V Udine ode dnes v karantene cele vedeni nemocnice, reditel je pozitivni na covid19. Zdravotniky ani lekare nemaji, povolavaji vsechny z radne dovolene, povolavaji lekare v duchodu... nejsou luzka,nemaji kam ty lidi davat. Zrizuji je v kasarnach, planuji stany, jakesi polni nemocnice. Presto v televizi problem stale bagatelizuji. Skoly jsou zavrene,ale dospeli pracuji. Jinak ve Friuli naprostá většina známých nakažených ke své pozitivitě přišla tam, kde k ní přišel náš první nakažený - na univerzitě v Udine. Buď se nakazili přímo na tom kongresu 21.2. nebo byli s lidmi, kteří se ho účastnili, nějak v kontaktu.
 

Barbora Benešová: Projela jsem si diskuze IT (Itálie). Jednoznačně z toho vyplývá, že virus se šíří, protože lidé se nechovají zodpovědně. Děti ze zavřených škol pořádaly party. (například 300 puberťáku pořádalo party. Byla zrušena až příjezdem policie). Zdravotníci píšou o totálním vyčerpaní, že dělají několik směn za sebou. Prosí lidi aby skutečně nevychazeli ven z karantény a neriskovali. Psal tam lékař, že virus je dost agresivní překvapivě i u mladých lidí.

v současné době (dnes 6.3 2020) je na virus pozitivních 3916 lidí. 523 lidí se již uzdravilo.

Se symptomy je hospitalizováno 2394, 462 je v intenzivní péči a 1060 je v domácí izolaci.

197 zemřelo, nicméně toto číslo lze potvrdit až poté, co Istituto Superiore di Sanità zjistí skutečnou příčinu smrti.

Počet infikovaných lidí v jednotlivých regionech je následující:
Lombardie 2612
Emilia-Romagna 870
Veneto 488
Značky 159
Piedmont 143
Toskánsko 79
Kampánie 57
Lazio 54
Ligurie 32
Friuli Venezia Giulia 31
Sicílie 24
Puglia 17
Umbrie 16
Molise 12
Autonomní provincie Trento 10
Abruzzo 9
Údolí Aosta 7
Sardinie 5
Kalábrie 4
Autonomní provincie Bolzano 4
Basilicata 3

 

la Repubblica: Bologna 07.03.2020: 50 lékařů a sester je v karanténě. Od pondělí nebudou prováděny elektivní chirurgické výkony, akutní chirurgie a péč o onkologické pacienty bude nadále fungovat.
 

07.03.2020 italská televize: Ted rikali na tv italske, ze i praktiky ted budou povolavat do akce,takze ani tam to nebude jednoduche. A budou volat i ty,co jsou ted v karantene a nemaji priznaky, pravidelne jim budou delat testy, ale musi do prace, nejsou lidi...
(přeložila anonymně italsky hovořící kolegyně lékařka)
 

07.03.2020 dr. Karolína Klímová: Dobry den, kontaktovala jsem meho znameho zijiciho v modene, jeho sestra je lekarka na aro. Ptala jsem se jak to tam vypada. Nejhorsi je region milano, u nich ale taky nic moc. Probihajici epidemie (se vsemi dusledky), nicmene (jeho slovy) vlada nemocnice a vse funguje dobre , zatim. V nemocnici maji icu pro coronavirus, jeho sestra pracuje hodne, lekari na ICU jsou hodne vytizeni, ale zatim drzi. Mnoho lidi to pry bere stale na lehkou vahu. Skoly v cele zemi zavreny nyni odhadem do dubna. Jeste jsem se ptala zda se daji sehnat pomucky , dezinfekce, cekam na odpoved. Dodatek: lekarny a supermarkety po kratkem vypadku plne zasobeny.
 

07.03.2020 il Fatto Quotidiano: Pokud přes google překladač čtu správně, tento deník otiskl doporučení anesteziologů a intenzivistů, aby se začala vytvářet pravidla pro hospitalizace na jednotkách intenzivní péče, tj. péče tam bude poskytována pouze některým pacientům a nikoliv všem, kdo by ji potřebovali. Součástí je návrh, aby péče nebyla v případě přetížení poskytována lidem od určitého věku. Tak tedy běžná chřipka...
 

08.03.2020 věkové rozvrstvení dnešních 133 mrtvých

 

08.03.2020 Corriere.it: Předpoklad narůstání počtu nakažených, nedostatek lůžek ICU, prodloužení doby dojezdu záchranných služeb (z 8 minut skoro hodina) atd atd atd.
 
 


Pomohl vám můj web? Zvažte jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  kontakt: jiri.stefanek@seznam.cz
  zdroje: základní zdroje textů