Co znamená zkratka 2019-nCoV?
Nový koronavirus zatím nemá pořádné jméno a tak se používá tato zkratka. 2019 je rok prvního záchytu a nCoV jednoduše znamená nový koronavirus (novel CoronaVirus). Náš nový koronavirus z konce roku 2019 je mladý bratříček známého SARS-CoV a méně známého MERS-CoV. Po několika týdnech trvání infekce byl virus pojmenován SARS-CoV-2, ale v médiích o něm obvykle slyšíme jako o COVID-19. Jde o jistou nepřesnost, protože COVID-19 označuje onemocnění virem a nikoliv samotný virus.

Jak se SARS-CoV-2 přenáší?
Nyní se předpokládá plně rozvinutý mezilidský přenos kapénkovou infekcí – tj. při kašlání a kýchání. Virus může být vdechnut, nebo projít do těla přes oční sliznici. Rizikový je i kontakt ruky s nějakým kontaminovaným předmětem a následné přenesení viru na sliznici (např. promnutí očí).

Může se SARS-CoV-2 přenášet i močí a stolicí?
To je zajímavá otázka a odpověď nebyla jasně stanovena. U jednoho z uzdravujících se pacientů byla virová RNA prokázána ve stolici v době, kdy v krevním séru již virová RNA přítomna nebyla. Ovšem samotná přítomnost virové RNA ještě nemusí znamenat infekčnost.

Jak dlouho vydrží virus naživu na kontaminovaném povrchu?
Není to jasně řečeno. Některé zdroje hovoří řádově o hodinách, jiné o dnech (u koronavirů se odhaduje až 9 dnů!). Zásilky z Číny by měly být bezpečné, ale kontakt s rizikovými objekty (např. madla v MHD, kliky u dveří, tlačítka ve výtahu) v oblastech zasažených nákazou nikoliv.

Jak dlouhá je inkubační doba?
Inkubační doba je různá a pohybuje se v řádu dnů. Pro nás je důležitá maximální pozorovaná inkubační doba, což je u některých jedinců až 24 dnů.

Je člověk nakažlivý už během inkubační doby?
Předpokládá se, že teoreticky může být, i když to není jisté. Byly zprávy o přenosu nákazy z jedince, který příznaky neměl, ale následně byly zpochybněny. Možné to asi bude, ale riziko je považováno za velmi malé.

Je virus nebezpečný?
Záleží na tom, jak to berete. Oproti SARS usmrtí mnohem méně nakažených, ale na druhou stranu se šíří kapénkově a má dost dlouhou inkubační dobu, kdy je jeho nositel bez příznaků – tj. šíří se velice snadno a rychle. Jeho letalita je okolo 2%, ale ve Wu-chanu, kde se epidemie pořádně „rozjela“ činí prý letalita až 5%. Tato letalita je asi 20x vyšší než má běžná chřipka. Z tohoto pohledu je virus dost nebezpečný a bagatelizovat ho srovnáním s chřipkou považuji za nerozumné.

Představuje koronavirus hrozbu pro ČR?
Tohle je stále složité předpovědět. V této chvíli nejspíše akutní zdravotní hrozbu nepředstavuje. Zatím existuje jediná země, která má s virem skutečný problém, a to je Čína, což je stát s velmi nekvalitní primární zdravotní péčí. Koronavirus se samozřejmě rychle dostal i do mnoha dalších států, v řadě z nich došlo i k mezilidskému přenosu, ale zatím nikde nedošlo ke vzniku velkého ohniska epidemie, jaké vidíme ve Wu-chanu. Případy nového koronaviru se v ČR nepochybně vyskytnou, tomu se zabránit nedá, ale spíše nás potrápí stará dobrá sezónní chřipka. Úplně jinou otázkou budou ale hospodářsko-ekonomické a politické důsledky epidemie, které mohou být značné. Pokud se virus rozšíří po celé Číně tak, jak je tomu v oblasti Wu-chanu a dostane-li se do dalších hustě obydlených států s mizernou zdravotní péčí, budou negativní následky celosvětové.

Když se cítím zdravě, mám se chránit rouškou?
Jak už jsem řešil v základním článku o koronaviru, nemá to smysl. Rouška zdravého člověka příliš neochrání, k ochraně byste museli nosit FFP3 respirátor, ochranné brýle a případně gumové rukavice a pravidelně byste si museli dezinfikovat ruce. A protože v ČR žádná epidemie nového koronaviru neprobíhá, jsou tato opatření zcela zbytečná. (Kromě toho byste vypadali na ulici jako blázni, případně byste šířili zbytečnou paniku.)

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů