Gynekologie a porodnictví
(předstátnicová stáž + SRZk)
Gynekologie a porodnictví je 4týdenní předmět, který se stážuje na klinice U Apolináře. Systém výuky je lehce komplikovanější, povězme si o něm trochu více. Jsou zde teoretické semináře (přednášky), video-live přenosy, praktické semináře a stáže na odděleních (ambulancích, sálech). První den se sejdete v 8:00 před přednáškovou síní, kde vám řeknou základy o výuce a rozdají vám vaše karty (jejich součástí je hodnocení výuky, vaše prezence, logbook, a na zadní straně praktická zkouška).
1. Teoretické semináře (přednášky) – Jsou nepovinné a konají se v trochu nezvyklou dobu od 12:30 do 14:00 každý den stáží. Účast je nepovinná. Kvalita přednášek je různá, většinou jsem s nimi byl spokojený. Probere se n nich veliá část zkouškových otázek.
2. Stáže na odděleních (ambulancích, sálech) – Jsou samozřejmě základem. Vzhledem k velkému počtu studentů (na gynekologii chodí 4 kruhy najednou) se systém udělal tak, že dva kruhy stážují 1. a 3. týden a další dva kruhy stážují 2. a 4. týden. Stáže začínají v 7:15 (ambulance v 8:00) a trvají až do 12:00. Kruhy, které nemají stáže, vůbec do školy nemusí chodit. Přednášky ani video-přenosy nejsou povinné. Stáže na odděleních nicméně povinné jsou a dostáváte za ně prezenci, která je nutná k udělení zápočtu. Odchodit tedy musí každý kruh povinně dva týdny. Vzhledem k tomu, že je počet studentů na odděleních tímto snížen, může si ústav dovolit nevídanou věc – každý medik dostane konkrétní číslo a pod tímto číslem je sám nebo ve dvojici rozepsán na jednotl. oddělení, ambulance, sály apod. Výuka se tím individualizuje a zkvalitňuje.
Trochu bych se zastavil u toho, že si někteří lidé stěžovali na to, že si jich během stáží často nikdo nevšímal. Já osobně musím nesouhlasit. Jednalo se podle mne zatím o nejlepší stáže v 6. ročníku, po celou dobu se ke mně všichni chovali skvěle, zejména musím pochválit za příkladně kolegiální a přátelský přístup pana doc. Máru, pana doc. Mašatu a pana as. El-Haddáda. Nikdy se mi nestalo, že bych neměl během stáží co dělat. Jistě, občas vyučující čas prostě nemají, ale chce to taky trochu aktivity od vás. Když budete stát na místě jako blumy, tak se budete nudit a pak si budete stěžovat. My jsme se - když na daném oddělení nebylo zrovna co dělat - prostě po dohodě uvolnili a šli jinam. Jste na oddělení šestinedělí, ale chcete na ultrazvuky? Ta tam prostě zajdete, představíte se, řeknete, že chcete něco vidět a je to. Pro některé stěžující si kolegy očividně nepřekonatelný problém.
Na odděleních většinou děláte ranní vizity, referujete pacienty při velkých vizitách, na sálech asistujete, na ultrazvucích se díváte, na ambulancích někdy vyšetřujete a tak podobně.
3. Video-live přenosy – Během stáží je jich asi 4-5. Jsou od 10:30 do 12:00. Pokud stážujete na odděleních, jste na video přenosy samozřejmě uvolněni. Video přenosy jsou vysílané v přednáškové místnosti a jak název napovídá, uvidíte na nich záběry z US vyšetření a z operací „naživo“, to vše s komentářem přednášejícího. Řadu zákroků, které uvidíte, si pak můžete nechat zapsat do logbooku (viz. níže). Účast je nepovinná.
4. Praktické semináře jsou pro každou dvojici kruhů dva za celou stáž (tedy celkem 4) a to od 11:00 do 12:00 – jeden je gynekologický a jeden porodnický. Na gynekologickém semináři se dozvíte základy gynekol. vyšetření a ukážou vám gynekologické nástroje, které se pak zkouší u praktické zkoušky. Porodnický seminář slouží k získání základních poznatků o porodnickém vyšetření a taky si tam na modelu můžete vyzkoušet porod kleštěmi a koncem pánevním. Účast na seminářích doporučuji. Účast je nepovinná.
Abyste byli připuštěni ke zkoušce, potřebujete zápočet a splněnou praktickou zkoušku.
Zápočet – Pro zápočet potřebujete ve vaší kartě 100% prezenci za 2 týdny, kdy váš kruh zrovna stážuje na odděleních, pak vámi vyplněné hodnocení výuky a potvrzení o vrácení půjčeného oblečení. Každý medik totiž musí pod bílým pláštěm nosit zelené oblečení, které si vypůjčí ve skladu a musí ho pak vrátit.
Pozn: Logbook je součástí vaší karty a jedná se o asi 17 kolonek s názvy vyšetření a výkonů (odběr ovocytů, otevřená operace, ultrazvuk, gynekologické vyšetření), které byste měli během stáží vidět. Mnohé nemusíte vidět naživo, ale stačí vaše účast na video-přenosech. Jakmile něco z těchto výkonů / vyšetření uvidíte, nechte si to od příslušného lékaře hned do logbooku zapsat. Zaplněný logbook není sice pro zápočet vyloženě nutný, ale vyhnete se při zápočtu řečem, proč jste tohle a tamto neviděli, a tak podobně.
Praktická zkouška – Koná se poslední týden vaší stáže (pro první dva kruhy 3. týden gynekologie, pro druhé dva kruhy 4. týden gynekologie) a nejlépe je, když se domluvíte s nějakým lékařem na oddělení, kde budete v této době stážovat. Praktická zkouška má oficiálně 4 části: anamnéza (uděláte anamnézu pacientky) + dif. dg (uděláte dif. dg rozvahu) + přístroj (poznat a něco o něm říct) + nástroj (poznat). Seznamy požadovaných nástrojů a přístrojů najdete na nástěnce i na internetu gynekologické kliniky. Gynekologické nástroje vám ukáží na nepovinném praktickém gynekologickém semináři. Konkrétní průběh praktické zkoušky závisí na lékaři, který vás bude zkoušet. U někoho je to pohoda, u někoho prý taková menší státnice. Já byl u pana doc. Mašaty a nemohu si ho vynachválit. Ptal se docela dost, ale v rozumném rozsahu, a byl velmi příjemný. Zkoušel mně na ambulanci stylem, že mi ukázal ultrazvuk a chtěl, abych řekl něco málo o jeho fyzikálním principu a využití v gynekologii, z nástrojů chtěl poznat hysteroskop (+ pár slov o něm) a pacientku mi zadal teoreticky (Přichází za vámi žena s problémy s inkontinencí, co uděláte? Anamnéza, dif. dg, vyšetření, management...).
Z čeho se učit:
1. Doporučuji učebnice Gynekologie (Citterbart) a pak Porodnictví (Čech).
2. Kromě toho jsme měli k dispozici vypracované otázky z gynekologie podle témat - neplodnost, urogynekologie, mammologie, onkogynekologie, záněty a operace.
3. Mám i vypracované otázky od Jirky Beneše, ale ten je nechce zveřejňovat. Napsat si mu o ně můžete na jeho mail. Jsou sice dělané podle starých zkouškových otázek (ústav otázky v roce 2008 lehce změnil), ale dá se z nich učit i na ty nové. Zejména porodnictví se mi v nich zdálo velmi dobré.
4. Já osobně jsem vypracoval takový kratší výcuc na asi 10 stránek. V žádném případě nepokrývá potřebné znalosti, ale může být dobrý na základní zopakování čísel, jmen, postupů a tak podobně.
5. Otázky z porodnictví jsou do značné míry k dispozici na www. porodnice.cz ve složce lékaři - SOS porodnice.
6. Kromě toho ústav udělal skvělou věc, že jsou veškeré jejich přednášky v elektronické formě i s mluveným slovem (!) na jejich stránkách. Přihlašujete se do nich vaším loginem do SIS a heslo je vaše rodné číslo. Je to skvělý nápad a hodně jsem toho využíval.
Zkouška: Na zkoušku se zapisujete přes SIS a míst bylo docela dost. Vzhledem k tomu, že na klinice zkouší hodně lidí, bylo možné vypsat celkem nějakých 80 termínů, což postačovalo. Pokud se na někoho ze stážujících kruhů termín přece jen nedostal, stačilo zajít za paní sekretářkou (velmi sympatická), která ho připsala navíc.
Zkouškové otázky uspořádané podle témat si lze stáhnout zde, oficiální kvadruplety (které budou vždy nejaktuálnější) najdete na stránkách ústavu. Jak si u nich povšimnete, první dvě otázky jsou vždy z porodnictví a druhé dvě z gynekologie.
Již týden před zkouškou znáte vaši komisi (informace s jejím složením a přesným časem zkoušky visí na nástěnce) a můžete se pak o trochu více připravit. Je dobré si více přečíst to, co vedoucí komise dělá. Je to porodník? Učte se o trochu víc porodnictví. Je urogynekolog? Urogyndu. A tak podobně. Nedejte na různé „zaručené zprávy“. V našem turnusu se například začala šířit poplašná zpráva, že první zkouškový den (na který jsem byl zapsán i já) skoro všechny vyhazují. Samozřejmě jsem téhle blbosti nevěřil, neodhlásil jsem se a dobře jsem udělal. Dostal jsem se k panu přednostovi prof. Martanovi (přísedící Fanta, Švabík) a jednalo se o příjemnou a férovou zkouškou. I přes ty blbosti, které jsem tam občas kecal, prokázala komise zlatou trpělivost a nemohu si na ni ani v nejmenším stěžovat.
Zkoušky se tedy až tolik nebojte, pokud se gynpor stihnete naučit, tak vám to s velkou pravděpodobností dají. To se ovšem lépe řekne, než udělá. Látky je šíleně moc a místy jsou to nehorázné detaily (zejména v porodnictví), které nikdy nevyužijete. Proč se např. učit extrakci plodu koncem pánevním, je mi záhadou. Obávané polohy plodu a vztahy hlavičky ke kostěné pánvi mi nicméně po krátkém studiu spojeném s prohlížením obrázků přišly jako vcelku lehké a pochopitelné.
Otázkou je, zda i ostatní komise by byly tak dobré jako ta moje. O některých zkoušejících se neříkají hezké věci, ale nemám to nijak ověřené.
Absence: 0 (Ovšem nezapomeňte, že se povinně stážuje jen dva týdny z oněch čtyř)
Verdikt: Učební látky se spoustou nových informací je na 4 týdny šíleně moc, ale pokud se jedná o vlastní stáže, tak jsou to jedny z nejlepších klinických stáží, jaké jsem na této škole zažil. Přístup ke studentům a snaha jejich výuku co nejlépe optimalizovat a zkvalitnit jsou příkladné, ostatní ústavy by si z gynekologie v tomto ohledu mohly vzít příklad.
Pokud se dostanete k dobré komisi, nebudete mít zásadní problém. Takové 3týdny poctivého učení doporučuji gynekologii nicméně dát.