Syndrom přední míšní tepny se též označuje jako syndrom arteria spinalis anterior, protože úzce souvisí s touto cévou. Arteria spinalis anterior (přední míšní tepna) vzniká v oblasti horní krční míchy spojením větví vertebrálních tepen, postupuje po přední straně míchy směrem dolů a vyživuje většinu přední části míchy. Během svého průběhu je přední míšní tepna vyživována řadou dalších tepen odstupujících z aorty a jejích větví.

 

Příčiny: Podstatou vzniku syndromu přední míšní tepny je ischemie v povodí zmíněné tepny, která postihne určitý úsek míchy. Na průřezu je nejvíce postižena přední a boční části míchy, zadní část míchy totiž dostává krev z jiných zdrojů.

Příčinou může být narušení krve aortou a jejími větvemi, případně přímo poškození přední míšní tepny. Syndrom proto může vzniknout u disekce aorty, v rámci pokročilé aterosklerózy, u vaskulitid postihujících zmíněné tepny, při poškození tepny traumatem (pád na hlavu, skok do neznámé vody s nárazem na dno), výhřezem ploténky, nebo růstem míšního nádoru.

Schéma - přední míšní tepna na řezu míchou a modře je značená oblast míchy, která je při výpadku této tepny minimálně postižená

 

Projevy: V přední části míchy postižené nedostatkem kyslíku probíhá zejména nervová dráha zajišťující volní hybnost. Z toho důvodu dochází k poruše hybnosti celého těla inervovaného míchou pod místem narušení toku krve. Kromě toho dochází ve stejné lokalizaci i k narušení citlivosti včetně vnímání dotyku a bolesti. Čím výše je porucha přítomna, tím větší část těla je postižena. Je to dosti podobné úplnému přerušení míchy, dokonce bývá přítomno období míšního šoku, kdy v postižené části těla vymizí reflexy a je narušena funkce svěračů. Jeden rozdíl však zde je – při syndromu přední míšní tepny na rozdíl od úplného přerušení míchy zůstává funkční zadní část míchy, do níž krev proudí z jiných cév. Znamená to, že člověku zůstává vibrační čití a tzv. propriocepce (hluboké čití a vnímání informací o poloze částí těla v prostoru). Není to moc, ale rozdíl to přece jen je.

 

Diagnostika: Diagnózu syndromu přední míšní tepny lze určit na základě zmíněných příznaků a následného neurologického vyšetření. V diagnóze cévní poruchy může být použita CT angiografie a stav páteře v daném místě může být zhodnocen pomocí magnetické rezonance.

 

Léčba: Stav lze léčit pouze tím, že se odstraní vyvolávající příčina, je-li to možné. A bohužel i v takovém případě mohou být následky poškození míchy trvalé.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů