Slinné žlázy jsou exokrinní serózní  a smíšené žlázy, které produkují sliny. U člověka existuje velké množství drobných slinných žlázek ve sliznici dutiny ústní včetně sliznice jazyka a pak tři páry velkých slinných žláz:

 

Sliny

Sliny jsou bezbarvá tekutina, která je produkována výše zmíněnými slinnými žlázami. Mají zásadní význam pro zdraví dutiny ústní. Denní produkce slin se u dospělého člověka pohybuje mezi 1-1,5 litru.

Sliny obsahují zejména vodu, dále pak základní minerály, fosfáty a bikarbonát. Kromě toho jsou ve slinách přítomné imunoglobuliny (zejména IgA), lysozymglykoproteiny, slinná amyláza (schopna štěpit polysacharidy) a slinná lipáza (tráví lipidy, aktivuje se až v žaludku). Sliny jsou mírně kyselé. Z toho vyplývá význam slin pro zvlhčování horních etáží trávicí trubice, antibakteriální působení a trávení. Pro zajímavost byla ve slinách nalezeno i malé množství sloučeniny opiorfin, která má velmi silné analgetické působení.

 

Proč je to důležité?

  • Jednotlivé slinné žlázy mohou být postiženy různými chorobami, které mohou vyvolat jejich zduření, případně mohou být velice bolestivé (viz příslušné texty o slinných žlázách).

  • Porucha tvorby slin se vyskytuje v rámci tzv. sicca syndromu (např. u Sjögrenova syndromu).

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů