Sjögrenův syndrom je klasické autoimunitní onemocnění. Nemoc je to sice relativně vzácná, ale je nepříjemná a sluší se o ní napsat několik slov. Vyvolávající faktor není známý. Sjögrenův syndrom je typičtější pro ženy, ale může se objevit i u mužů. Vyskytuje se buď sám, nebo společně s jinými autoimunitními nemocemi.

 

Příčiny: Jak je pro autoimunitní nemoci typické, tak i Sjögrenův syndrom vzniká zřejmě na základě genetického předpokladu a určitého vyvolávajícího faktoru. Vyvolávající faktor není známý. Buňky a protilátky našeho imunitního systému se obrátí proti našemu tělu a napadnou naše buňky. Konkrétně Sjögrenův syndrom postihuje buňky slinných, slzných a dalších žláz (např. slinivka břišní a žlázky ženského pohlavního traktu) a podle toho se i projevuje. 

 

Projevy: Projevy vychází z funkce postižených buněk a označujeme je také jako tzv. sicca syndrom. Poškození buněk slinných žláz má za následek snížení produkce slin a tím sucho v ústech (neboli xerostomii), poruchy polykání a poruchy příjmu potravy. Objevuje se páchnoucí dech a také se více kazí zuby, protože sliny mají ochranný vliv proti vzniku zubního kazu. Snížená tvorba slz má za následek vysychání očí (neboli xeroftalmii) a to vede k nepříjemným pocitům pálení očí a nesnášenlivosti slunečního záření. U nemocných je také vyšší riziko vzniku zánětů rohovky. Postiženy mohou být u ženy i žlázky pohlavní soustavy a žena při sexuálním styku nezvlhne. Důsledky v podobě bolestivého pohlavního styku si dokážeme představit. Někdy bývá postižena i slinivka břišní, která tvoří trávicí šťávy. Nemocný pak začne špatně trávit potravu, ta se nevstřebává stěnou střeva a vylučuje se se stolicí. Důsledkem je objemná mastná páchnoucí stolice. Pokud je autoimunitou napadena příušní žláza, tak zduří (trochu to připomíná příušnice). Nedostatek slin pak zvyšuje riziko vzniku kamenů ve slinné žláze.

 

Diagnostika: Lékaře upozorní výše uvedené projevy, kromě toho se provádí speciální Schirmerův test. Ten je v podstatě jednoduchý a informuje lékaře o tvorbě slz. Pod dolní víčko oka nemocného se zasune konec filtračního papírku, chvíli se v oku ponechá a po určitém čase vyjme. Na papírku se pak hodnotí vzdálenost, do které postoupí vlhkost. Sérologicky lze také učit přítomnost určitých autoprotilátek v krvi nemocného. Obvykle jde o některé podtypy antinukleárních protilátek a u řady pacientů je též zvýšený tzv. revmatoidní faktor, který je jinak typický pro revmatoidní artritidu.

 

Schéma - princip Schirmerova testu

 

Léčba: U této nemoci jsou důležitá režimová opatření spojená s léčbou symptomů. Snížená produkce slin a obtížnější polykání se dá vyřešit častým pitím a zejména zapíjením soust potravy. Nedostatek slz se dá řešit častým prokapáváním očí umělými slzami. Při sexuálních obtížích u žen způsobených suchou sliznicí v pochvě lze použít lubrikační gely. Narušení trávící funkce slinivky lze obejít tak, že podáváme syntetické náhražky jejích trávicích enzymů. Vyskytuje-li se Sjögrenův syndrom jako doprovodný projev jiného autoimunitního onemocnění, léčíme onemocnění základní podle daných pravidel.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů