Sicca syndrom [sika syndrom] je označení pro soubor příznaků, které najdeme u tzv. Sjögrenova syndromu a jemu podobných chorob.

 

Příčiny

Sicca syndrom je typický pro autoimunitní nemoci, u kterých imunitní systém našeho těla napadne slinné, slzné a případně i jiné žlázy. Typicky se jedná o Sjögrenův syndrom, existuje nicméně více autoimunitních chorob, které mohou mít podobné projevy.

 

 

Projevy

Sicca syndrom by se dal přeložit jako „suchý syndrom“ a to odpovídá situaci – člověk trpí nedostatečným slzením s vysycháním očí a suchem v ústech. K tomu se vyskytují doprovodné projevy jako zvětšené příušní žlázy, zápach z úst, kazivost zubů a riziko častějších infekcí oka, zejména zánětů rohovky. U žen mohou být poškozeny i žlázy zajišťující lubrikaci při pohlavním styku a to vede k bolestivému sexu.

 

 

Diagnostika a léčba

O diagnostice a léčbě si přečtěte v textu o Sjögrenově syndromu. Oči se musí pravidelně zvlhčovat očními kapkami, doporučuje se dostatečný a pravidelný přísun tekutin. Těžší formy je možné léčit kortikoidy, či jinými imunosupresivy dle doporučení ošetřujícího revmatologa.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů