Rehabilitační lékařství

 

Aktualizace 2023/2024 od M. S.

Jde o týdenní stáž ve 4. ročníku, zakončena je zápočtem. V pondělí, středu a pátek probíhá formou přednášek, v úterý a čtvrtek potom prakticky, vždy od 8 do 12 na KRL na Albertově. K přednáškám asi není potřeba se příliš zmiňovat, ale praktická výuka je koncipována docela zajímavě. V úterý má dvě části, první je pod dohledem lékaře. Ještě před začátkem se rozdělíte na 4 skupiny, každá jde k jednomu lékaři – většina na KRL, někdo na III. interně. Z osobních zkušeností a doslechu vím, že jde nejčastěji o krátkou diskuzi o rehabilitaci a poté vyšetřování pacientů. Následuje stáž pod dohledem fyzioterapeuta, někteří se budou muset přemístit na IV. internu nebo na Fakultní polikliniku. Jde o sledování fyzioterapeutů při práci, někteří si vás, když bude čas, sami vyšetří a poví, co je na vás špatně. Ve čtvrtek je po krátkém teoretickém úvodu vizita na stacionáři na KRL, poté si každá skupinka vyšetří jednoho pacienta a odprezentuje jej paní přednostce.

Zápočet se uděluje za docházku, která je v tomto případě 100%. Po poslední přednášce se píše i krátký multiple-choice test, který ale opravdu není problém a napíšou ho všichni. Uvidíte sami.

Verdikt Jde o krátkou, docela oddychovou stáž, závěrečný test je opravdu formalita. Plná docházka je nepříjemná, někdy se kontroluje, někdy se jen nechá na stole papír k podepsání. Praktická výuka je koncipována zajímavě, s sebou je potřeba plášť a respirátor

 

Původní text (psáno cca 2009)

Jedna se o 1tydenni predmet a kona se na Albertove v rohove budove vpravo od predniho vchodu do fyziologickeho ustavu. Kdyz o tom tak uvazuju, tak to bylo takove moje rozlouceni s albertovskou geopatogenni zonou. Moc predmetu tam uz totiz do konce studia nebylo. Rehabilitace zacina kazdy den v 8:00, konci az tak kolem 12:15 a bohuzel se to fakt dodrzuje. Co mi vadilo je nulova moznost absence. Kdyz chybite, musite nahrazovat s jinym kruhem a to je dost neprijemny. Mel jsem tenhle tyden virozu a stejne jsem se musel kazdy den tahat do skoly, coz se mi dvakrat nelibilo. Jeden den povolene absence by nikoho nezabil.

V pondeli jsou prednasky, v utery se delite na skupiny a rozchazite k jednotlivym rehabilitacnim lekarum a fyzioterapeutum (nekdo na 3. internu, nekdo zustane na Albertove...do skupin vas rozdeli v pondeli). Ve stredu jsou zase cely den prednasky a ve ctvrtek jdete k pacientum. Rozdelite se sami do skupin, kazda skupina dostane pacienta z denniho stacionare, sepise s nim anamnezu, udela detailnejsi fyzikalni vysetreni a pak se to probira s primarkou. V patek se studenti ucastni porady rehabilitacnich pracovniku, pak je kratka prednaska a nakonec se udeluji zapocty.

Plast a prezuvky: Byly potreba v utery.

Podminky zapoctu: 100% prezence a pohovor o vasem pacientovi. Proste tu kazuistiku ze ctvrtka musite do patku vypracovat na pocitaci, kazda skupina ji odevzda v 1 exemplari a pak se kazdeho z vas vyucujici na pacienta zepta, duraz se klade na fyzikalni vysetreni. Proc je nutne se s tim zdrzovat, kdyz uz to stejne proberete ve ctvrtek mi neni jasne. Predpripraveny formular ke kazuistice dostanete v pondeli, mimo to je pry ke stazeni v SISu. Ja ho ale nenasel a tak vam ho dam ke stahnuti tady (vymazal jsem z nej vsechny udaje o pacientovi, krome fyzikalniho vysetreni).

Krome toho se z rehabilitace pise zapoctovy test, materialy k nemu si muzete stahnout zde.

Abscence: 0

Verdikt: Vzhledem k tomu, ze mi nebylo zdravotne moc dobre, jsem z teoretickych prednasek nic moc nemel, prace s pacienty se mi ale libila a myslim, ze by se mohla rozsirit.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů