Klinická imunologie
Aktualizace 2023/2024 od M. S.
Jedná se o týdenní předmět probíhající ve 4. ročníku. Zakončen je ústní zkouškou.
Předmět probíhá pouze formou přednášek, zájemci se mohou jeden den po přednášce podívat, jak probíhají prick testy a podobná imunologická vyšetření. Přednášky probíhají buď na Ústavu imunologie a mikrobiologie na Albertově, nebo v seminární místnosti na Fakultní poliklinice. Většinou je jedna velmi dlouhá přednáška za celý den, trvá okolo 3 hodin a končívá se většinou v 11:30. Kvalita přednášek byla docela dobrá, ale po chvíli už bývalo náročné se soustředit, hlavně protože se jedná o docela obtížná témata.
Zápočet se uděluje za docházku, povolena je jedna absence, většinou se posílá papír a tak není problém, aby vás podepsal spolužák.
Zkouška probíhá opět buď na klinice nebo na ústavu. Pravidlem ale je, že zkoušející jsou milí a rozhodně nevyhazují.
Verdikt: Tahle stáž mě bohužel opravdu nebavila. Jde o relativně těžké, až vědecké téma, celé mi to přišlo navíc takové abstraktní. Znalosti z „klinické“ imunologie jsem znal už z patologie, a zdálo se mi, že jsem se v zásadě nic nového nenaučil. I forma výuky byla příliš utahaná a únavná. Na druhou stranu, nutno ocenit velmi dobré pedagogické schopnosti dr. Čechové.
Původní text
Klinická imunologie ve 4. ročníku je novější předmět, který jsem nezažil. Jeho popis mi v r. 2016 poslal kolega J. P., kterému tímto děkuji.
Cituji:
Stáž trvá týden, je vedena formou seminářů, které má zpravidla na starosti jeden vyučující (střídají se tuším 3 paní doktorky). My jsme měli celý týden MUDr. Posovou, což je velice milá a přátelská paní, která velice ochotně vysvětlí jakékoliv nejasnosti z tajuplného světa imunologie:-).
Semináře začínají v 8.00 a končí do 12.00. Některé kruhy (jako třeba ten náš) mají to štěstí, že je v pátek na zhruba hodinu a půl navštíví paní primářka Adámková (mnozí znají již ze 2. a 3. ročníku, kde má několik přednášek na problematiku ATB v rámci výuky mikrobiologie, někteří ji potkali i na zkoušce z mikrobiologie a většinou to nebyl jejich poslední pokus) se zajímavým a dle názoru mého i mých spolužáků přínosným interaktivním seminářem, kde řeší různé kazuistiky a vyžaduje aktivitu studentů. Paní primářka vás svým razantním přístupem donutí přemýšlet, i kdybyste nechtěli :-).
Absence: Povoleno je 10% absence, což znamená, že můžete chybět půlku jednoho dne (takže jeden den můžete přijít třeba až na desátou nebo být od osmi a cca v 10:00 odejít).
Zkouška: V pátek, tedy poslední den stáže, se zhruba od jedné hodiny mohou nechat vyzkoušet ti šťastlivci, kterým se podařilo zapsat na předtermín (většinou se vypisuje asi 7 míst). Předtermín zpravidla zkouší někdo jiný, než váš vyučující. Náš kruh zkoušela MUDr. Petanová a nikoho nevyhodila (i když to prý občas udělá).
Pokud máte dobré imunologické základy z předchozích let, měly by vám na přípravu stačit 1-3 dny, pokud víte, že tomu tak není, doporučuji nepodcenit a radši tomu dát trochu víc.