Chirurgie

Chirurgie ve 4. ročníku trvá úctyhodných 5 týdnů (dříve to bývalo 6 týdnů). Některé skupiny chodí na Bulovku a většina kruhů stážuje ve VFN. Já chodil do VFN, kde se stážuje 2 týdny. Kromě toho se chodí 1 týden na plastickou chirurgii na Bulovku, 1 týden na chir. ambulancích na poliklinice na Karlově náměstí, 1 týden na kardiochirurgii a 1 týden v Thomayerově nemocnici.
 

Za dva týdny stáže ve VFN toho uvidíte asi nejvíc. Začíná se v 7:00, každý student byl přidělen k jednomu lékaři a s ním dělal vizitu. Pak jste od 8:00 na ranním hlášení a pak jste opět u toho samého lékaře na oddělení nebo koukáte na sále, záleží na jeho náplni. To myslím trvá asi tak do 10:00 a pak máte seminář. Každý den tam musíte získat 2 podpisy do prezenční listiny- 1 na semináři a 1 od lékaře, u nějž onen den jste. Jeden den z těchto 2 týdnů ve VFN jedete na Iscare, což je klinika zabývající se mj. umělým oplodňováním a hlavně baryatrickými operacemi (u obezity). Velmi poučná stáž nejen pro studenty s nadváhou, baryatrické operace jsou podle mě fantasticky zajímavá věc.

 

Na jiných místech jsou stáže pojaty různě, možná spíše teoretičtěji. Přístup prakticky všech vyučujících byl skvělý, pouze jeden pan doktor na plastice, který nás mj. učil šít, se choval velice nesympaticky. Když mu někdo při jeho monologu dostatečně nedával pozor, nebo nedejbože na chvíli zavřel oči, hned si vysloužil velmi ostré poučení, že si musí přednášky vážit, neboť tento pan doktor by mohl vydělávat těžké prachy a zatím dobrovolně přednáší medikům. Za to je jak jistě tušíte placený velmi špatně, chudák. Kromě toho nás polovinu vyučovacího času obtěžoval s prezencí, když si nás špatně spočítal a tak mu počet námi zapsaných čárek v prezenci nekorespondoval s počtem přítomných. Když už nás během řeči poněkolikáté důrazně požádal, ať neblbneme a nahlásíme mu, kdo není přítomen a přesto má prezenci (připomínalo mi to učitele ve Ztrátě třídní knihy), zželelo se nám ho a vysvětlili jsme mu jeho omyl.

 

PS: Máte-li určitý zájem o střelné zbraně, nenechte si ujít stáž na ambulanci na poliklinice u pana doktora Bačuvčíka. Ten toho ví o zbraních opravdu hodně a rád si s vámi popovídá. Když se jedné kolegyně zeptal, kam by střelila nepřátelského vojáka tak ta prohlásila, že do nohy (humanistka jedna :-) ). Pan doktor se zatvářil zklamaně a soustrastně prohlásil: „Kolegyně, musíte střílet na hlavu. Buďto mu nekvalitní helmu prostřelíte, nebo se střela od helmy odrazí a zlomí mu to vaz“. Znalec se nezapře. :)Přezůvky a plášť: Plášť a přezůvky jsou potřeba každý den.

 

Absence: 0

 

Verdikt: No řeknu to asi takhle: Pro mě jako zapřisáhlého nechirurga to byl spíš čas k dodělání restů, jako např. 2. termínu zkoušky z neurologie, ale i tak se mi tahle 6týdenní stáž na chirurgii dost líbila. Studenti se zájmem o chirurgii budou v sedmém nebi. Zápočet se udílel za 100% účast (slyšíte dobře, ale nebojte, dá se to mnohdy velmi pohodlně usmlouvat), nyní snad byly nějaké pokusy udělat na konci test. Čtvrťáci ve školním roce 2008/2009 prý psali test jen tak na zkoušku a neměl (zatím) vliv na udělení zápočtu. Test nebyl těžký, stačilo jen se naučit základy a dávat pozor při výuce.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů