Lymfatické cévy jsou součástí lymfatického systému a představují soustavu postupně se zvětšujících cév začínajících ve tkáních, které se nakonec vlévají do velkých krevních žil.

 

Stavba lymfatických cév

Lymfatické cévy se stavbou dramaticky neliší od krevních cév, ale jejich stěna je velice tenká. Uvnitř lymfatické cévy je vrstva endotelu, nad ní je tenká vrstva hladké svaloviny a úplně na povrchu je vazivová adventicie, přičemž nejtenčí cévy (lymfatické kapiláry) mají stěnu tvořenou pouze endotelem. Větší lymfatické cévy jsou vybaveny chlopněmi, které brání zpětnému toku lymfy.

 

Význam lymfatických cév

Lymfatické cévy vedou tekutinu, která se označuje jako lymfa (míza). V cévním kapilárním řečišti v tkáních dochází na jeho začátku k filtraci tekutiny (a v ní rozpuštěných sloučenin) z krve do tkání a na konci kapilárního řečiště se tekutina filtruje zpět do krevních cév a je odváděna krevními žilami. Asi 10% objemu tekutiny se nicméně nevstřebá a tento objem je odváděn právě lymfatickými cévami. Při jejich absenci by se v dané tkáni tekutina hromadila a vznikaly by otoky.

Lymfatické cévy jsou důležité i pro imunitní systém. V průběhu lymfatických cév se vyskytují lymfatické uzliny, které lymfu čistí od cizorodých částic a hrají roli pro celkovou funkci imunitního systému (viz text o lymfatických uzlinách).

 

Systém lymfatických cév

Lymfatické cévy začínají jako malé kapiláry v tkáních, postupně mohutní a slévají se do větších mízovodů. Nejmohutnější dvě lymfatické cévy jsou ductus thoracicus a ductus lymphaticus dexter.

 

Proč je to důležité?

  • Při poškození lymfatických cév může dojít ke vzniku otoku té části těla, která je těmito cévami drénována. Tento typ otoku se označuje jako lymfedém. Typické je to například pro stavy po operacích některých tumorů, jejichž součástí je odstranění lymfatických uzlin, nebo pro poškození lymfatických cév při erysipelu. Více viz příslušný text o lymfedému.

  • Lymfatickými cévami dokáže lokálně metastazovat řada maligních tumorů. Nádorové buňky jsou sice likvidovány imunitním systémem v lymfatických uzlinách, ale při překonání této obrany se pak uzliny naopak stávají místem množení nádorových buněk, odkud se pak tumor může lymfatickými a-nebo krevními cévami šířit dále. 

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů