Erysipel neboli lidově řečeno „růže“ je nepříjemné infekční onemocnění kůže a podkoží s celkovými projevy. Na růži se sice ve většině případů neumírá, nicméně je někdy nutná hospitalizace nemocného na infekčním oddělení. Co to ten erysipel vlastně je?

 

Příčiny: Příčinou onemocnění je infekce bakteriemi ze skupiny streptokoků. Streptokoky jsou běžné bakterie, které způsobují velké množství chorob (například angínu a zápal plic) a erysipel je jen jednou z nich. U růže se streptokoky dostanou do kůže, často v místě nějaké drobné ranky. V daném místě pak způsobí místní zánět. Klasicky bývají postiženy dolní končetiny.

Pozn.: Nepleťme si erysipel s podobně znějící chorobou erysipeloid. Erysipeloid je česky červenka, je způsobena jinou bakterií (erysipelothrix rhusiopathiae) a postihuje zvířata i člověka. Více najdete v příslušném textu.

 

Projevy: Projevy růže můžeme rozlišit na místní a celkové. Místní najdeme v místě zánětu – noha oteče, kůže zčervená, je na pohmat teplá a bolestivá. Ložisko infekce se šíří jazykovitými výběžky. To je proto, že bakterie se šíří podél podkožních lymfatických cév. Někdy se na kůži vytvoří až puchýře. Bolestivost nohy se zpravidla zhoršuje, může se objevit zvětšení mízních uzlin v třísle, které je taktéž bolestivé. Celkové příznaky zahrnují horečku, zimnici, třesavku, bolesti hlavy a schvácenost. Neléčená růže může snadno přejít do nebezpečné neohraničené flegmóny kůže a podkoží. Další komplikací neléčené růže je podobně jako u jiných streptokokových infekcí onemocnění známé jako revmatická horečka.

 

Diagnostika: Zkušený lékař pozná většinou erysipel prostým okem. Z krevních náběrů provádíme vyšetření krevního obrazu (zvýšený počet bílých krvinek) a kromě toho najdeme zvýšenou hladinu CRP.

 

Léčba: Vzhledem k tomu, že se jedná o bakteriální infekci, podávají se antibiotika. Streptokoky jsou citlivé vůči penicilinu, lze samozřejmě použít i jiná antibiotika. Určitý problém je, že nemoc se i po úspěšném vyléčení někdy vrací. Opakované postižení lymfatických cév narušuje jejich funkci a zhoršuje odtok lymfy (mízy) z postižené končetiny. Hromadící se lymfa se projeví vznikem otoku (lymfedém), který se již léčí jen obtížně.


Zdroje
https://rarediseases.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů