Leflunomide je lék využívaný zejména v revmatologii, jeho účinnou látkou je téměř stejnojmenná sloučenina leflunomid.

 

Princip: Leflunomid účinkuje na imunitní systém a tlumí ho. Přesněji řečeno tlumí leflunomid mitochondriální enzymy nutné k syntéze DNA a RNA a tím je mimo jiné narušeno množení bílých krvinek, které jsou nutné pro správný průběh imunitních reakcí.

 

Využití: Leflunomide je předepisován u některých autoimunitních nemocí. Hlavní indikací jsou autoimunitní revmatické choroby postihující klouby, jako je kloubní postižení při revmatoidní artritidě a při lupénce (tzv. psoriatická artritida). Lék tlumí bolesti a otoky kloubů.

 

Podávání: Leflunomide se vyrábí ve formě tablet o síle 10-100 miligramů. O indikaci a přesném dávkování musí rozhodnout lékař (typicky revmatolog), bez jehož vědomí nesmí být lék užíván. Běžná dávka u dospělého člověka je jednorázově podaných 100 miligramů na začátku léčby a následně udržovací dávka 10-20 miligramů denně.

 

Nevýhody: Leflunomide poměrně často způsobuje trávicí obtíže, jako je nechutenství, nevolnost, bolesti břicha a zvracení. Řada uživatelů si stěžuje na bolesti hlavy, zvýšení krevního tlaku, častější vznik infekcí (kvůli útlumu imunity lékem) a alergické reakce (obvykle svědivá kožní vyrážka). Lék mívá poměrně často i nežádoucí efekt na krvetvorbu a může vyvolat nedostatek krevních destiček, bílých a červených krvinek. Dále nelze vyloučit poškození jater se zvýšením jaterních testů.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů