Téma bolestí kloubů je pro lékaře stran diferenciální diagnostiky značně nevděčné téma. Kloubní bolesti postihují většinu populace a jejich příčiny mohou být velice pestré. V tomto textu sice neuvedu jejich kompletní výčet, ale pokusím se zmínit alespoň ty nejčastější a nejvýznamnější.

 

Příčiny:

1. Úrazy - Úrazy spojené se zhmožděním kloubů, vymknutím kloubu, narušením kloubních vazů, nebo dokonce zlomeninami přilehlých kostí se projevují bolestmi kloubů.

 

2. Artróza - Artróza je degenerativní kloubní onemocnění, které se zhoršuje s věkem. Může postihnout prakticky jakýkoliv kloub v těle, ale nejčastěji se objevuje na velkých kloubech dolních končetin (kyčel, koleno), které musí celý život nést váhu těla a čelit podstatnému namáhání. Riziko vzniku artrózy je vyšší u obézních jedinců.

 

3. Dna - Toto časté metabolické onemocnění souvisí s vysokou koncentrací kyseliny močové v organizmu. Příčinou je obvykle její zvýšený přísun v potravě (maso, vnitřnosti). Ukládání krystalků kyseliny močové v kloubech vyvolává příznaky, jako je záchvatovitá bolest (dnavý záchvat) a zarudnutí kloubů. Typicky postiženým kloubem je kloub palce nohy.

 

4. Infekční procesy - Hnisavé infekce kloubu jsou značně bolestivé, postižený kloub je zarudlý, oteklý a naplněný tekutinou vznikající při zánětu. V těžších případech je tekutina hnisavá. Stav odborně označujeme jako "septickou artritidu". Kromě toho bolesti kloubů a svalů běžně doprovázejí horečnatá infekční onemocnění. Bolest v tomto případě souvisí s celkovou zánětlivou odpovědí organizmu vůči infekčním mikroorganizmům. Obtíže většinou rychle vymizí po vyléčení infekčního procesu. Poměrně specifické bolesti kloubů vznikají při Lymské borelióze (postižení a bolest kolene).

 

5. Revmatická imunitní onemocnění - Do této pestré skupiny řadíme onemocnění většinou autoimunitní povahy napadající klouby a jiné tkáně. Bolesti kloubů mohou být hlavními nebo jen vedlejšími příznaky. Patří sem například revmatoidní artritida, revmatická horečka, Bechtěrevova choroba, reaktivní artritida, artritida při lupénce (psoriatická artritida) a mnohé další choroby. Je nutné dodat, že bolestivé zánětlivé postižení kloubů se může objevit u prakticky všech autoimunitních chorob bez ohledu na to, které tkáně nemoc primárně napadá (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida, četné glomerulonefritidy a mnohé, mnohé další). Bolest u revmatických onemocnění je zvláštní tím, že se objevuje spolu se ztuhlostí v klidu a vymizí po rozcvičení bolestivých kloubů.

 

6. Nádory - Zhoubné nádory rostoucí v blízkosti kloubů mohou způsobit jejich bolest. Patří sem například rakovina kostí a další sarkomy lokálních měkkých tkání.

 

Diagnostika: Záleží na okolnostech. Pokud je postižený jeden kloub a obtíže souvisí s úrazem, pak je pacient většinou vyšetřen ortopedem. Vyšetření zahrnuje vlastní fyzikální vyšetření a případně rentgenové vyšetření nebo ultrazvuk. Pokud je v kloubu tekutina, pak je možné provést vpich jehlou, tekutinu odsát a nechat ji vyšetřit. Náročnějším a invazivnějším vyšetřením je endoskopie kloubu, tzv. artroskopie. Pokud je postiženo větší množství kloubů a jsou přítomny další příznaky jako zvýšená teplota, je vhodné dovyšetření revmatologem. Při pátrání po autoimunitních chorobách se obvykle provádí odběry autoprotilátek z krve, velmi užitečný je revmatoidní faktor.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů