Klitoromegalie znamená abnormální zvětšení klitorisu. Tento stav je relativně častý a může (i nemusí) být součástí problematiky intersexuality. Abych situaci jen krátce anatomicky uvedl, tak klitoris je součástí zevních pohlavních orgánů ženy na nachází se na vulvě blízko poševního otvoru v místě, kde se stýkají malé stydké pysky. Většina klitorisu je zakrytá a vyčnívající část má podobu malého hrbolku, který se zvětšuje při sexuálním vzrušení. Embryonálním původem jde o určitou obdobu mužského penisu.

Příčiny
Klitoromegalie může být vrozená, nebo získaná. Vrozená může mít nejasnou příčinu, nebo je součástí některých intersexuálních stavů. Zejména jde o situace, kdy je zárodek geneticky ženského pohlaví vystaven působení mužských pohlavních hormonů. Mezi takové případy patří kongenitální adrenální hyperplazie, extrémně vzácný deficit enzymu aromatázy u matky, podávání pohlavních hormonů těhotné ženě ve formě tablet, nebo produkce pohlavních hormonů některým vzácným zárodečným nádorem.

Získaná klitoromegalie se může objevit až během života ženy, je-li žena vystavena mužským pohlavním hormonům. Dojít k tomu může například u syndromu polycystických vaječníků, u některých nádorů produkujících pohlavní hormony a při užívání anabolických steroidů u některých sportovkyň.


Projevy
Klitoromegalie se projevuje zvětšeným klitorisem, který může v některých případech připomínat strukturu ne nepodobnou krátkému penisu. Je-li klitoromegalie důsledkem vystavení ženy pohlavním hormonům, pak lze očekávat i další příznaky tzv. virilizace (zhrubnutí hlasu, poruchy menstruace u žen ve fertilním období, akné, nadměrné ochlupení, zvýšená muskulatura apod.).


Diagnostika
U vrozené klitoromegalie je vhodné provést základní vyšetření k vyloučení nebo potvrzení intersexuálních stavů (vyšetření karyotypu, ultrazvuk vnitřních pohlavních orgánů aj). U získané klitoromegalie je vhodné zjistit, zda je žena vystavena působení mužských pohlavních hormonů a určit jejich zdroj.


Léčba
Samotnou klitoromegalii nejde nijak zvlášť řešit. Chirurgické zákroky na klitorisu jsou možné, ale jde o do jisté míry mutilující zákroky. Vzhledem k tomu, že tyto operace nejsou životně důležité, množí se názory, že u vrozené klitoromegalie je vhodné vyčkat do doby dospívání, kdy si o eventuální operaci může rozhodnout sama dotyčná dívka. Logiku to rozhodně má.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů