Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je relativně častá hormonální porucha postihující ženy. Nejedná se o život ohrožující poruchu, ale může jít o stav značně nepříjemný, protože snižuje schopnost otěhotnět.

 

Příčiny: Příčina syndromu polycystických vaječníků není zcela jasná, ale zřejmě se jedná o kombinaci vrozených geneticky daných předpokladů a určitých zevních faktorů. Pro chorobu je typický rodinný výskyt. Kromě toho se porucha častěji objevuje u obézních žen. Je ovšem otázkou, zda je obezita příčinou, či jedním z následků poruchy.

 

Projevy: Onemocnění je kombinací vzniku mnohočetných cyst na vaječnících a hormonálních a metabolických změn, které zahrnují zvýšenou koncentraci mužských pohlavních hormonů a zvýšené riziko rozvoje metabolického syndromu (obezita, cukrovka 2. typu). U postižených žen je snížená schopnost otěhotnět, tendence k vzniku akné, k padání vlasů, k nadměrnému ochlupení, ke zvětšení klitorisu a k poruchám menstruace včetně jejího vymizení. Tyto změny vyvolané mužskými pohlavními hormony se označují jako virilizace. Kromě toho byl pozorován vyšší výskyt rakoviny dělohy.

 

Diagnostika: Kromě klinického nálezu a stanovení zvýšené koncentrace mužských pohlavních hormon v těle ženy je dobré provést ultrazvukové vyšetření pánve, kde najdeme mnohočetné cysty na vaječnících.

 

Léčba: Syndrom není možné vyléčit. Je nutné bránit rozvoji metabolického syndromu včetně cukrovky 2. typu zdravou stravou a dostatkem pohybu. Tato opatření zvyšují šanci ženy na otěhotnění, v případě neúspěchu jsou zde možnosti asistované reprodukce.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů