Syndrom polycystických ovarií (vaječníků) je relativně častá hormonální porucha postihující ženy. Nejedná se o život ohrožující poruchu, ale může jít o stav značně nepříjemný, protože snižuje schopnost otěhotnět.

 

Příčiny

Příčina syndromu polycystických vaječníků není zcela jasná, ale zřejmě se jedná o kombinaci vrozených geneticky daných předpokladů a určitých zevních faktorů. Pro chorobu je typický rodinný výskyt. Kromě toho se porucha častěji objevuje u obézních žen. Je ovšem otázkou, zda je obezita příčinou, či jedním z následků poruchy.

 

 

Projevy

Onemocnění je kombinací vzniku mnohočetných cyst na vaječnících a hormonálních a metabolických změn, které zahrnují zvýšenou koncentraci mužských pohlavních hormonů a zvýšené riziko rozvoje metabolického syndromu (obezita, cukrovka 2. typu). U postižených žen je snížená schopnost otěhotnět, tendence k vzniku akné, k padání vlasů, k nadměrnému ochlupení, ke zvětšení klitorisu a k poruchám menstruace včetně jejího vymizení. Tyto změny vyvolané mužskými pohlavními hormony se označují jako virilizace. Kromě toho byl pozorován vyšší výskyt rakoviny dělohy.

 

 

Diagnostika

Kromě klinického nálezu a stanovení zvýšené koncentrace mužských pohlavních hormon v těle ženy je dobré provést ultrazvukové vyšetření pánve, kde najdeme mnohočetné cysty na vaječnících.

 

 

Léčba

Syndrom není možné vyléčit. Je nutné bránit rozvoji metabolického syndromu včetně cukrovky 2. typu zdravou stravou a dostatkem pohybu. Tato opatření zvyšují šanci ženy na otěhotnění, v případě neúspěchu jsou zde možnosti asistované reprodukce.


Zdroje
https://www.mayoclinic.org
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů