Problém virilizace se týká žen. Virilizace znamená, že se ženám začnou ztrácet ženské rysy a ty jsou nahrazovány rysy mužskými. Určitá virilizace může vzniknout přirozeně u starších žen po proběhnutí přechodu, kromě toho však může doprovázet celou řadu chorobných stavů a objevit se v jakémkoliv věku.

 

Příčiny

Příčinou virilizace je buď pokles koncentrace ženských pohlavních hormonů, nebo přímé vystavení ženského těla mužským pohlavním hormonům. Uvádím zde alespoň některé z těchto stavů:

 

1. Kongenitální adrenální hyperplázie – Toto je vrozená hormonální choroba s poruchou metabolizmu steroidních hormonů v nadledvinách. Kongenitální adrenální hyperplázie má řadu podtypů, nejčastější z nich narušuje tvorbu glukokortikoidních a mineralokortikoidních hormonů, zato způsobí nadměrnou tvorbu mužských pohlavních hormonů. Pokud je postižené dítě ženského pohlaví, dojde k virilizaci.

 

2. Syndrom polycystických ovárií – Tento stav je spojen s poruchami menstruace, výskytem cyst na vaječnících a zvýšenou produkcí mužských pohlavních hormonů v těle ženy. Více si přečtěte v příslušném článku.

 

3. Nádory – Některé nádory mohou způsobit produkci nadbytku mužských pohlavních hormonů a to způsobí virilizaci. Patří sem některé nádory podvěsku mozkového (jejichž hormony stimulují jinak normální nadledviny k vyšší produkci mužského pohlavního hormonu), pak některé nádory nadledvin (které vyrábí nadbytek mužského pohlavního hormonu) a v neposlední řadě pak některé vzácné zárodečné nádory vaječníků.

 

4. Hormonální terapie mužskými pohlavními hormony – Terapie se provádí u lidí s poruchou sexuální identifikace, kdy se člověk geneticky narozený jako žena považuje za muže. Hormonální terapii musí samozřejmě předcházet řada psychiatrických vyšetření.

 

5. Anabolické steroidy – Užívání anabolických steroidů u žen může způsobit virilizaci poměrně spolehlivě. Odstrašujícím případem jsou některé sportovkyně komunistického východního bloku ze 70. a 80. let (NDR, ČSSR, SSSR a další), které anabolické steroidy a další formy dopingu užívaly běžně a bylo to na nich vidět.

 

Projevy

Jak bylo řečeno výše, u žen se objeví mužské rysy. Někdy se u žen může objevit nadměrné ochlupení (hirsutismus), zhrubne jim hlas, objevují se změny chování (mužské chování, ráznost, větší agresivita), akné a zvětšení svalové hmoty. Mohou být přítomné i změny na zevním genitálu, hlavně když se virilizace objeví v dospívání. Součástí těchto změn je zejména zvětšení a zmohutnění klitorisu.

 

Pozn.: Pokud dojde k virilizaci již u plodu ženského pohlaví v děloze, může dojít k výrazným deformacím ženských pohlavních orgánů, které mohou svým vzhledem začít více či méně připomínat mužské pohlavní orgány.


Zdroje
https://medlineplus.gov
https://www.healthline.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů