Zhrubnutí hlasu je příznakem, který by neměl být podceňován. Podobně jako u chrapotu, trvají-li obtíže 3 a více týdnů, měli bychom navštívit lékaře. Zhrubělý hlas většinou souvisí s onemocněním hlasivek a blízkých anatomických struktur, někdy jde však o důsledek systémových onemocnění.

 

Příčiny:

1. Zánět hrtanu – Zánětlivé postižení hrtanu většinou způsobí kratší dobu trvající chrapot a zhrubění hlasu. Mohou být přítomné i další příznaky infekce (bolest v krku, horečka aj.) a obtíže poměrně rychle ustupují.

 

2. Postižení hlasivek – Jedná se typicky o přetížený hlasivek při hlasitém zpěvu u netrénovaných lidí (různé oslavy apod.) a pak samozřejmě o chronické přetěžování hlasu u profesionálních zpěváků. Zatímco zhrubění hlasu, které následuje po jednorázovém přetížení se poměrně rychle upraví, obtíže u chronického přetěžování mohou být trvalé. Závažnější formou postižení hlasivek je jejich částečné nebo úplné ochrnutí.

 

3. Kouření – Cigaretový kouř dráždí sliznice dýchacích cest včetně hlasivek a dlouholeté kouření proto vede ke zhrubnutí hlasu.

 

4. Kortikoidy – Inhalace kortikoidů pomáhá u CHOPN a u záchvatů astmatu. Dlouhodobé inhalování těchto léků s sebou sice nenese celkové nežádoucí účinky přítomné u dlouhodobého příjmu kortikoidů v tabletách, ale může se vyskytnout narušení sliznice hlasivek a z toho plynoucí hrubší hlas.

 

5. Nádorová onemocnění – Nádory v blízkosti hlasivek (např. rakovina hrtanu a rakovina štítné žlázy) mohou způsobit chrapot nebo zhrubění hlasu.

 

6. Refluxní nemoc – Návrat kyseliny z žaludku do jícnu (odborně reflux) může vleže způsobit i vtečení kyselého žaludečního obsahu do dýchacích cest a jejich podráždění. Zhrubění hlasu, noční suchý kašel a chrapot jsou pak běžnými příznaky.

 

7. Snížená funkce štítné žlázy – Zhrubění hlasu je jedním z varovných příznaků při poklesu hormonů štítné žlázy. U vážnějšího nedostatku hormonů totiž vzniká tzv. myxedém, tj. prosáknutí měkkých tkání v těle, zejména podkoží. Člověk se pak zdá oteklý, může mít zvětšený jazyk a prosáknutí sliznice hlasivek způsobuje chrapot a zhrubění hlasu.

 

8. Hormonální změny – Produkce mužského pohlavního hormonu testosteronu v pubertě vede k „mutování“ a zhrubění hlasu u chlapců v pubertě. Podobně funguje i pokles ženských pohlavních hormonů u žen v přechodu. Zhrubnutí hlasu u žen spolu s objevením dalších "mužných" atributů (zvýšení svalové hmoty, tvorba vousů apod.) označujeme jako virilizaci. Možným původcem těchto změn mohou být i některé nádory nadledvin.

 

9. Komplikace lékařských výkonů – Operace v oblasti krční krajiny (zejména operace štítné žlázy) s sebou vždy nesou riziko poškození hlasivkových nervů, které zde anatomicky probíhají. Nervy jsou velmi citlivé a mnohdy se poškodí jen tím, že v jejich blízkosti chirurg pracuje. Zhrubělý hlas a-nebo chrapot mohou být doživotní. Dočasné zhrubění hlasu obvykle doprovází zákroky jako je intubace a bronchoskopie.

 

10. Neurologické nemoci – Celá řada neurologických poruch může postihnout nervy inervující tkáň hlasivek. Z nejčastějších jsou to například mozkové příhody, Parkinsonovu chorobu a roztroušenou sklerózu.

 

Diagnostika: Základem je anamnéza a fyzikální vyšetření pacienta. Soustřeďujeme se na dobu trvání obtíží, další pacientovy choroby, užívané léky a na přítomnost jakýchkoliv dalších příznaků. Velmi důležité je vyšetření lékařem ORL, který si pomocí zrcátek umí kvalitně prohlédnout oblast hlasivek. Z krevních náběrů nás nejvíce zajímají hodnoty hormonů štítné žlázy. Zobrazovací metody mají význam zejména v hodnocení anatomických poměrů a při podezření na nádorové procesyultrazvuk a-nebo CT vyšetření krku. při podezření na neurologické poruchy musí být pacient vyšetřen neurologem.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů