Akné patří mezi časté kožní onemocnění, které se vyskytuje nejvíce u mladých lidí v období dospívání. Některé formy nemoci mohou být poměrně těžké a mohou svému nositeli zanechat doživotní následky v podobě nehezkých jizev.

 

Příčiny: Existuje více faktorů, jejichž vzájemné působení vede ke vzniku nemoci. Základní roli ve vzniku akné hrají některé bakterie způsobující kožní záněty, jsou to například některé stafylokoky a bakterie známá jako propionibacterium acnes Velký vliv mají pohlavní hormony, a proto se akné objevuje v období dospívání, kdy se koncentrace pohlavních hormonů v organizmu začne zvyšovat. Ke zhoršení akné dochází při dlouhodobém stresu a při nesprávné výživě (předpokládá se nepříznivý vliv sladkostí, například čokolády, a mléka). Určitou zodpovědnost za akné mají zřejmě i geny, podle všeho jsou někteří lidé k jeho vzniku vrozeně náchylnější. Zhoršená kvalita kůže včetně vzniku akné se může objevit u hormonálních poruch, jako je Cushingův syndrom a virilizace u ženy účinkem mužských pohlavních hormonů.

 

Projevy: Při akné dochází k nadměrné produkci mazu v mazových žlázkách. Ty se nejvíce nachází v obličeji a na trupu. Dochází k jejich ucpávání a následuje bakteriální infekce. Počáteční fáze nejsou viditelné, pokročilejší vnímáme jako černé tečky a pupínky s hnisavým obsahem, které se mohou pokrývat drobnými stroupky. Rozsáhlá ložiska hnisavých kožních infekcí v terénu akné se mohou obtížně hojit a zanechají na kůži jizvy.

 

Diagnostika: Akné prakticky pozná každý člověk na první pohled. Z lékařů se problematikou akné zabývají nejčastěji kožní lékaři, kteří určí jeho tíži a podle toho doporučí příslušnou léčbu.

 

Léčba: Doporučují se zejména režimová opatření. K nim patří zdravá výživa, zejména omezení sladkostí a čokolády. V jarních a letních měsících je vhodné rozumné opalování, které také zlepšuje kvalitu kůže. Svůj význam má i hygiena – pravidelné mytí a péče o postižená místa. Již vytvořená viditelná ložiska lze vymáčknout, ovšem vždy přes čistou látku, aby nedošlo k dalšímu infikování nemocné kůže bakteriemi z rukou. U těžších forem se podávají různé léky. Základem léčby jsou antibiotika, většinou se podávají ve formě kožních roztoků a mastí (např. Dalacin, Zineryt a Eryfluid). Dalšími léky jsou retinoidy (sloučeniny odvozené od vitaminu A), které zlepšují kvalitu kůže. U dívek ke zlepšení akné dochází po nasazení některých forem hormonální antikoncepce.

 

Zdroje
https://www.acne.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů