Laik si asi řekne, jak by asi angína na mandlích mohla souviset s břichem? Název břišní angina (odborně abdominální angina) ve skutečnosti není odvozen od zánětu mandlí, ale od slova angina pectoris, při které dochází k bolestem na hrudi vlivem nedostatečného okysličení srdečního svalu při aterosklerózou zúžených srdečních tepnách.

 

Příčiny

Princip vzniku obtíží je podobný angině pectoris, ale dochází k němu u tepen zásobujících část žaludku a střeva. Tyto tepny jsou dvě a odstupují přímo z břišní aorty, odborně se jim říká mesenterické tepny (horní a dolní). Pokud začnou být tyto tepny zužovány procesem aterosklerózy, začne mít v určitých situacích dolní trávicí trubice nedostatek krve a kyslíku. A právě takové situace nastávají po jídle, kdy potřebuje trávicí soustava krev a kyslík, aby mohla dobře trávit přijatou potravu. Kromě aterosklerózy může být břišní angina vyvolána i zúžením aorty (koarktace aorty) někde nad místem odstupu zmíněných „střevních“ tepen.

 

Projevy

Obtíže vzniknou obvykle krátce (do 15 minut) po větším jídle a projevují se velmi nepříjemnou a prudkou bolestí břicha. Bolest sama od sebe postupně ustává, jak se snižují nároky střev na kyslík. Nemocní trpící břišní anginou mají vyšší riziko vzniku epizod ischemické kolitidy, což je zánět střev vzniklý na podkladě poškození střevní stěny nedostatkem kyslíku.

 

Diagnostika

Důležitý je rozhovor s pacientem a typické problémy krátkou dobu po jídle. Kromě toho jde většinou o pacienty vyššího věku s přítomnými rizikovými faktory aterosklerózy. Vyšetření odstupu mesenterických tepen z aorty a toky krve lze orientačně zhodnotit ultrazvukem, přesnější zhodnocení nám umožní až CT vyšetření tepen, tzv. CT angiografie. Ischemickou kolitidu nalezneme při kolonoskopii.

 

Léčba

Kromě klasické léčby aterosklerózy a jejích komplikací (naprostý zákaz kouření, slabší léky na ředění krve, statiny) je v některých případech možné provést léčebnou angiografii s rozšířením zúžení a umístěním trubicovitého stentu. Těžké stavy neřešitelné angiograficky lze řešit chirurgickým zákrokem.


Zdroje
https://www.ncbi.nlm.nih.gov
https://emedicine.medscape.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů