V oblasti pravého podžebří se v dutině břišní nachází játra a žlučník, proto většina bolestí v této oblasti vychází právě z nich. Pochopitelně nesmíme zapomenout ani na přenesenou bolest z hrudníku.

 

Příčiny:

1. Žlučníková kolika – Tento velice bolestivý stav se objeví při ucpání vývodných žlučových cest žlučovým kamenem. Objevují se kolikovité bolesti v pravém podžebří, které mohou být pro nemocného nesnesitelné. Kromě bolesti dominuje nevolnost a zvracení.

 

2. Zánět žlučníku a zánět žlučových cest - Zánět žlučníku (odborně cholecystitida) i žlučových cest (odborně cholangitida) jsou spojeny s bolestí břicha v pravém podžebří a obvykle s horečkou. U cholangitid bývají horečky velmi vysoké, objevují se zimnice a třesavky. Kromě toho jsou přítomny klasické příznaky, jako je nevolnost a zvracení. Kromě klinického obrazu a krevních náběrů je pro diagnózu důležitý ultrazvuk břicha. Zánět se léčí klidem na lůžku, chladivými obklady, léky na snížení horečky, antibiotiky a dietou a-nebo chirurgickým odstraněním žlučníku.

 

3. Překrvení jater – Náhlé překrvení jater a jejich zvětšení může být spojeno s bolestivostí pod pravým žeberním obloukem. Velmi často se bolest objeví u netrénovaných jedinců při výrazné fyzické námaze (např. při běhu) a může být přítomna i u pravostranného srdečního selhání, kdy se krev začne hromadit v žilách před srdcem a tedy i v játrech.

 

4. Záněty jater - Zánětlivé procesy jaterní tkáně mohou být spojené s bolestmi v pravém podžebří. Nejčastěji se jedná o infekce viry infekčních hepatitid. Někdy se ovšem vyskytují i bakteriální infekce jater, které mohou mít podobu jaterních abscesů.

 

5. Metastázy jater - Postižení jaterní tkáně metastatickým rozsevem může být bolestivé. Zhoršení funkce jater a pokles schopnosti zpracovávat barvivo bilirubin se může projevit žloutenkou.

 

5. Přenesená bolest - Bolest do pravého podžebří může být přenesena i z pravé poloviny hrudníku, ačkoliv to není až tak běžné. Bolest se může objevit např. při zánětu plicní tkáně (pravostranná pneumonie).

 

Pochopitelně nelze vyloučit ani jiný zdroj bolesti, detailnější přehled většiny příčin bolestí břicha najdete v příslušném textu.

 

Zdroje
https://patient.info
https://www.cancertherapyadvisor.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů