Zánět žlučových cest (cholangitida, cholangoitida) je nebezpečné infekční onemocnění, které může nemocného ohrozit na životě.

 

Příčiny: Příčinou je nejčastěji uzávěr žlučových cest, který zabrání odtoku žluči do střeva. Hromadící se žluč se totiž poměrně snadno infikuje střevními bakteriemi. Poměrně často je příčinou žlučníkový kámen vycestovalý do žlučovodu, v takovém případě nasedá zánět žlučových cest na záchvat žlučníkové koliky. Příčinou však mohou být i další procesy, které zabrání odtoku žluči. Například může jít o útlak žlučovodu blízko rostoucím nádorem (rakovina slinivky břišní, rakovina žlučníku, rakovina žlučových cest apod.) nebo jizvení a zužování žlučovodů po předchozích zánětech. Zánět žlučových cest může vzniknout i po lékařských zákrocích, jako je např. ERCP, a někdy má autoimunitní charakter (primární sklerozující cholangitida).

 

Projevy: Zánět má klasicky dramatické projevy s bolestmi břicha v pravém podžebří, nechutenstvím, nevolností a zvracením. Bývá zvýšená teplota, objevují se zimnice s třesavkou. Při poruchách odtoku žluči se objevuje žloutenka a světlá stolice. Někdy (spíše u starých lidí) jsou obtíže spíše nenápadné a kromě celkové nevůle, neurčitého pobolívání břicha a nechutenství si nemusí nemocný na nic ztěžovat. To ovšem zdaleka neodpovídá závažnosti stavu, který se může náhle zhoršit. V nejhorším případě se zánět vymkne kontrole a vzniká otrava krve, která může vést k selhání základních orgánů. V takovém případě končí infekce velmi často smrtí postiženého. U zánětu žlučových cest může dojít i ke krvácení ze žlučových cest, to však není časté a případně jde o krvácení jen velmi lehké.

 

Diagnostika: Kromě pohmatového vyšetření břicha jsou důležité krevní náběry, kde najdeme zvýšený počet bílých krvinek, zvýšené CRP a obvykle i jaterní testy. Zánětlivé změny a případné rozšíření žlučovodu při jeho ucpání nám ukáže ultrazvuk břicha a často nám zobrazí i překážku (žlučový kámen ve žlučovodu, nádor utlačující žlučovod zvenčí). Význam v zobrazení žlučových cest má i vyšetření ERCP, které lze zároveň využít i v uvolnění žlučových cest (viz níže).

 

Léčba: Léčba akutního zánětu je spíše konzervativní a spočívá v tlumení vysokých horeček, podávání léků proti bolesti, nitrožilních infuzí a antibiotik. Je-li příčinou kámen dosud zaklíněný ve žlučovodu, pak je indikováno ERCP s uvolněním žlučových cest. Zužuje-li žlučové cesty nějaký nádorový či nenádorový proces, lze do místa zúžení při ERCP vložit dutou přemosťující trubičku (stent). Nejde-li žlučové cesty uvolnit, lze se do nich dostat přes kůži pod rentgenovou kontrolou nad místem uzávěru, zavést do nich hadičku a umožnit tak odtok žluči.

Je-li příčinou vzniku nemoci žlučníkový kámen, doporučuje se po jejím odeznění chirurgické odstranění žlučníku.


Zdroje
https://www.healthline.com
https://teachmesurgery.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů