Oční víčko je důležitá podpůrná tkáň oka. Jde o tenký kožní záhyb těsně před oční koulí. Každé oko je vybaveno horním a dolním víčkem.

 

Struktura očního víčka

Na svém zevním povrchu je víčko kryto kůží, pod ní je vrstva podkožního vaziva, hlouběji svalovina (příčné pruhovaný kruhový sval musculus orbicularis oculi) a pod svalovinou je v horním i dolním víčku tuhá vazivová ploténka známá jako tarsus. Na vnitřní straně v nejbližším kontaktu s rohovkou je sliznice nazývaná též spojivka (konjunktiva), která přechází i na přední část očního bulbu. Okraj očního víčka je vybaven řasami a mezi nimi jsou četné drobné mazové a potní žlázky.

Uvnitř tarsu jsou přítomny četné drobné Meibomské žlázky, které ústí na okraji víčka a produkují sekret bohatý na lipidy. Spojivka víčka je bohatá na pohárkové buňky, které produkují zvlhčující sekret.

 

Přehledně vrstvy víčka:

 • Kůže a podkoží (na okraji s řasami a mazovými žlázkami)

 • Svalová vrstva (musculus orbicularis oculi)

 • Tarsus (a v něm Meibomské žlázky)

 • Spojivka

 

Inervace a svaly víčka

Senzitivní inervace je zajištěna vlákny nervus trigeminus (V). Motorická inervace je velmi důležitá z hlediska dvou hlavních svalů víčka:

 • Zmíněný musculus orbicularis oculi je inervován z nervus facialis (VII). Tento sval je nezbytný pro schopnost pevně zavřít oko.

 • Druhý důležitý sval je musculus levator palpebrae superioris, který zvedá horní víčko. Tento sval je inervován z nervus oculomotorius (III) a umožňuje otevírání oka.

 

Funkce očního víčka

Víčka mají ochrannou funkci, při zavření mechanicky chrání oko a kromě toho brání vysychání povrchu oka.

 

Proč je to důležité?

 • Blefaritida je zánět očního víčka. Blefaritidy jsou především infekční záněty způsobené streptokoky a stafylokoky.

 • Konjunktivitida je zánět oční spojivky, postižena bývá jak spojivka víčka, tak spojivka pokrývající oční bulbus. Jde o velice časté onemocnění, může být infekční i neinfekční a hlavním objektivním projevem je viditelné zarudnutí postiženého oka. Více najdete v příslušném textu.

 • Ječné zrno (hordeolum) je stav, který vznikne při ucpání některé mazové žlázky víčka. Obvykle v tomto terénu vzniká zánět se vznikem zarudlé bolestivé bulky v postižené části víčka. Více najdete v příslušném textu.

 • Vlčí zrno (chalazion) je stav, který vzniká při ucpání Meibomské žlázy. Projevuje se zduřením víčka a někdy i bolestí. Více najdete v příslušném textu.

 • Nedovírání očního víčka je výrazný problém, který vzniká zejména při obrně svalu musculus orbicularis oculi. Typicky k němu dochází při ochrnutí nervus facialis. Při nedovírání víčka dochází k vysychání povrchu oka, což může vést k trvalému poškození rohovky a tím i zraku. Více najdete v příslušném textu.

 • Trachom je celosvětově rozšířené infekční onemocnění způsobené mikroorganizmem chlamydia trachomatis. Chronický zánět víčka vede k deformaci jeho okraje se vtahováním řas směrem dovnitř (retrakce víčka), což způsobuje chronické dráždění rohovky a postupnou ztrátu zraku. Více najdete v příslušném textu.

 • Otoky víček jsou poměrně častým příznakem, mohou být lokální i difuzní. Mohou souviset s chorobami oka, nebo být příznakem zcela jiných onemocnění. Více najdete v příslušném textu.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů