Slzný aparát je důležitá pomocná struktura oka. Jeho hlavní částí je slzná žláza a odvodné slzné kanálky.

 

Slzná žláza

Slzná žláza (glandula lacrimalis) je lokalizována v pravé i levé očnici v její horní laterální části a ústí řadou drobných krátkých vývodů do prostoru za horním víčkem.

  • Funkce slzné žlázy - Základní funkcí slzné žlázy je tvorba slz, které jsou následně využity ke zvlhčování oka. Slzy vytváří na povrchu oka ochranný film s lehkým antibakteriálním působením, odplavují nečistoty a kromě toho lubrikace slzami usnadňuje pohyby očního bulbu. Zvýšená produkce slz je kromě toho spojena s emocemi (strach, smutek, radost).

 

Odvodné slzné cesty

Oční víčka (horní i dolní) mají ve své mediální části v blízkosti vnitřního očního koutku drobný otvor, ze kterého vede slzný kanálek. Oba slzné kanálky ústí do rozšířeného místa (saccus lacrimalis), z něhož pak vystupuje jeden vývod (ductus nasolacrimalis) a ten ústí do boční části dutiny nosní.

Schéma - slzný aparát oka

 

Slzy

Slzy jsou čirá tekutina, která je produkována především slznou žlázou oka. Kromě toho se k slzám přidává sekret pohárkových buněk spojivky očního víčka bohatý na mucin a sekret Meibomských žláz bohatý na lipidy.

Slzné žlázy, Meibomské žlázy i pohárkové buňky fungují nepřetržitě a jejich produkty vytváří na povrchu oka slzný film. Jeho složky se nemísí a tak má tento film více vrstev (mucinózní, vodnatá a lipidová). Z dalších důležitých sloučenin obsahují slzy protilátky a lysozym, což je látka s antibakteriálním působením.

 

Proč je to důležité?

  • Existuje skupina onemocnění způsobujících poruchu tvorbu slz, které shrnujeme pod pojem sicca syndrom. U těchto onemocnění bývají postiženy zejména slzná žláza a slinné žlázy, příznaky vznikají z vysychání oka a dutiny ústní. Více najdete v příslušném textu.

  • Zánět slzné žlázy (dakryoadenitida) je obvykle infekční virové či bakteriální onemocnění postihující slznou žlázu, které se projevuje lokálním zarudnutím a bolestivostí.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů