Poruchy vstřebávání živin patří mezi velmi nepříjemné stavy, které jsou spojeny zejména s nemocemi trávicího traktu. Vstřebávání většiny živin probíhá ve sliznici tenkého střeva, jsou k němu ovšem nutné i trávicí enzymy slinivky břišní a žluč tvořená v játrech. Porucha kterékoliv z těchto složek vyústí v nedostatečný přísun živin. Vyjmenujeme si ty klinicky nejvýznamnější a nejčastější z nich.

 

Příčiny:

1. Celiakie – Celiakie je velice častým autoimunitním onemocněním, při kterém dochází ke zkřížené reakci protilátek našeho těla proti složkám lepku (sloučenina vyskytující se v obilovinách a celé řadě běžných potravin) a střevní sliznici. Důsledkem je zánět sliznice tenkého střeva a porucha vstřebávání živin různého rozsahu. Další informace najdete v textu o celiakii.

 

2. Laktózová intolerance – Tento stav je vyvolán vrozeným nebo získaným deficitem laktázy, což je enzym střevní sliznice, který nám umožňuje štěpit mléčný cukr (laktózu). Bez laktázy nejsme schopni správně trávit mléčné produkty a to vede ke vzniku chronických průjmů.

 

3. Crohnova nemoc – Typická forma této autoimunitní choroby napadá tenké střevo a tím může více či méně narušit vstřebávání živin. Je samozřejmě důležitý rozsah postiženého střeva a případná přítomnost dalších komplikací, jako je například tvorba píštělí. Detaily naleznete v příslušném textu.

 

4. Infekce trávicího traktu – U klasických střevních chřipek, který trvají maximálně několik dnů, nemůžeme mluvit o poruše vstřebávání živin, ačkoliv i ony mohou způsobit vážnou dehydrataci. Poruchy vstřebávání živin jsou spojeny spíše s infekčními procesy, které vyvolávají chronické průjmy. Patří k nim například velmi vzácná Whippleova choroba. K sníženému vstřebávání živin dochází i u řady střevních parazitárních infekcí (např. tasemnice).

 

5. Syndrom krátkého střeva – Sem spadají stavy, při kterých dochází ke snížení absorpční plochy tenkého střeva, kterou se mohou živiny vstřebávat. Typicky se jedná o stavy po chirurgických zákrocích, při nichž je část tenkého střeva operačně odstraněna. Dodejme jen, že úplné odstranění tenkého střeva by byl zákrok neslučitelný se životem. Ke zkrácení střeva může dojít i při vzniku abnormálních spojek mezi částmi trávicí trubice (tzv. střevní píštěle). Ty jsou běžné u některých forem Crohnovy nemoci (viz výše).

 

6. Syndrom slepé kličky – Jde o stav, kdy se do tenkého střeva dostávají bakterie. Za normálních okolností je výskyt bakterií v tenkém střevu minimální, na rozdíl od střeva tlustého. Bakterie působí v tenkém střevě svým metabolizmem rušivě, blokují vstřebávání vitaminu B12 a narušují správnou funkci žluči.

 

7. Ozáření tenkého střeva – Tento problém v současných podmínkách nastává při ozařování zhoubných nádorů v dutině břišní. Buňky sliznice tenkého střeva jsou na ozáření velmi citlivé a jejich poškození pak způsobí průjmy a poruchu vstřebávání živin.

 

8. Amyloidóza střevaAmyloidóza je systémové onemocnění, při kterém se v řadě orgánů ukládá sloučenina zvaná amyloid. Tyto orgány pak ztrácí svou funkci, u trávicí trubice jde o funkci trávení a vstřebávání potravy. Detailnější informace o jednotlivých typech a dalších projevech amyloidózy najdete v příslušném článku.

 

9. Nemoci slinivky břišní – Nemoci slinivky, které způsobí snížení tvorby jejích trávících enzymů vyvolají poruchu vstřebávání živin. Nedostatečně natrávené složky potravy nemůže ani zdravá střevní sliznice správně absorbovat. Mezi klasické nemoci způsobující poruchu funkce slinivky patří chronický zánět slinivky břišní, cystická fibróza a rozsáhlejší formy rakoviny slinivky.

 

10. Celkové příčiny – I některá onemocnění jiných tělesných soustav mimo trávicí takt se může projevit poruchou vstřebávání živin. Je to typické pro neléčenou zvýšenou funkci štítné žlázy a pro chronickou cukrovku.

 

Projevy: Příznaky závisí na konkrétním onemocnění, které poruchu vstřebávání živin způsobuje a na tom, jakých živin a vitaminů je největší nedostatek. Spokojme se s tvrzením, že se budou vyskytovat kombinace níže zmíněných projevů. Obecně vzato dochází obvykle k podvýživě, k nechtěnému úbytku na váze, neprospívání, v případě děti k nedostatečnému tělesnému růstu a u žen k vymizení menstruace. Nedostatek bílkovin v těle může způsobit vzniku otoků a úbytek svalové hmoty. Nevstřebané živiny pak odchází se stolicí a to bývá spojené s průjmy. Ztráty nevstřebaných tuků do stolice způsobují její nažloutlé zabarvení, mastný vzhled a nepříjemný zápach. Poměrně závažné důsledky má porucha vstřebávání železa, při které vzniká chudokrevnost z nedostatku železa. Nedostatek vitaminů je dalším problémem. Nedostatek vitaminů skupiny B může způsobit například nepříjemnou perniciózní anemii (nedostatek vitaminu B12). Nedostatek vitaminu D může způsobit odvápňování kostí a tedy osteoporózu. Pokud by stav vedl k výraznému nedostatku vitaminu K, který je nutný pro správnou funkci srážení krve, mohly by vzniknout nejrůznější krvácivé komplikace (např. snadná tvorba modřin apod.).

 

Léčba: Léčba spočívá v kombinaci řešení vyvolávající příčiny (je-li to možné) a výživě nemocného s podáváním chybějících živin, energie, minerálů a vitaminů.

 

Zdroje
https://www.webmd.com
https://www.healthline.com
https://www.medicalnewstoday.com

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů