Ošetřovatelství (dříve Péče o nemocné) (LS)

 

Aktualizace 2022 od M.S.

Předmět ošetřovatelství doznal před letošním školním rokem poměrně zásadních změn. Především se nyní jedná o dvousemestrální předmět, který je nově zakončený zkouškou.

Zimní semestr probíhá jen ve formě e-learningu, kdy se každý druhý týden na Moodlu vyplňuje online test, na který je neomezený počet pokusů. Testy mají okolo 60 otázek a je na ně hodina, není problém je napsat s otevřenými učebními materiály, nemá smysl se tím nějak zabývat.

Letní semestr už je o něco zajímavější, klasicky stále probíhají moodlovské testy, ale do toho se chodí na praktickou výuku. Ta probíhá jednou za čtrnáct dní, vždy na hodinu a půl ve skupinkách po 12, které se ještě dále rozdělují. První půlka výuky je teoretická, druhá je praktická. Pro většinu studentů jde o takové první setkání se „skutečnou“ praktickou medicínou, takže se vyplatí dávat pozor a zkusit si něco z hodin odnést.

Zkouška byla spíše formálního rázu, každý si vylosoval dva úkoly, které se dělaly na praktiku (např. zavedení PMK u ženy a odběr moči k vyšetření), a ty předvedl na figuríně před jednou z asistentek. Nevím o nikom, kdo by zkoušku neudělal, i naprosto marné výkony byly oceněny céčkem. 

Závěrem se dá říci, že jde ve finále o docela zajímavý a prakticky laděný předmět. Jediná nevýhoda je, že na praktickou výuku si musí každý student shánět pomůcky sám, což nakonec začne překvapivě docela lézt do peněz.

 

Původní texty

Ošetřovatelství (dříve Péče o nemocné) probíhá na stejném místě jako První pomoc v 1. ročníku. Ošetřovatelství je dělané formou praktických seminářů a měl by vás trochu připravit na absolvování letní 3týdenní sesterské praxe. Probíraných věcí je celá řada. Správné stlaní postele je blbost (od toho tu jaksi jako lékaři nejsme), ale takový nácvik píchání injekcí (na kolezích) a cévkování ženy (figurína, nebo lépe řečeno jistá část figuríny :-) ), to už je něco jiného a bude se vám to hodit.

Zápočet se dělal formou zkoušení, ale nebylo to nic těžkého. Losovala se 1 otázka z asi 20 a krátce se o ní popovídá. Žádné extra znalosti se nevyžadují, ale když tam kolegyně řekla, že nosokomiální infekce je jiné označení pro nemoci dutiny nosní (noso-), tak ji vyhodili. Tady jsou nějaké vypracované otázky ke zkoušení (v zipu).

Nově (2014 a později) se zápočet nedává za zkoušení, ale za docházku a napsaný test přes moodle. Podmnky udělení zápočtu se prý nicméně při tomto předmětu často mění.

 

Verdikt: Prakticky laděný předmět, ve kterém máte šanci si leccos vyzkoušet, tak toho využijte

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů