Namaxir patří mezi efektivní imunosupresiva (léky tlumící imunitní systém) a jeho účinnou látkou je sloučenina metotrexát.

Princip: Metotrexát funguje blokuje tvorbu nukleotidů, což jsou složky buněčné DNA. Tímto způsobem je narušeno množená buněk, což velmi významně narušuje vznik a zrání bílých krvinek, které tvoří páteř imunitního systému. Kromě toho dokáže metotrexát tlumit množení nádorových buněk.


Využití: Namaxir se využívá v léčbě některých autoimunitních nemocí, kdy využíváme jeho imunosupresivní účinek. Příkladem takové autoimunitní nemoci je revmatoidní artritida, některé formy lupénky a méně často i některé podoby Crohnovy nemoci.


Podávání: Namaxir se vyrábí v podobě roztoku, který je určen k injekční podkožní aplikaci. Dávka je značně individuální, většinou se zahajuje dávkou 7,5 miligramů 1x týdně. Vzhledem k tomu, že metotrexát narušuje metabolizmus kyseliny listové, podává se pacientům 1x týdně i kyselina listová v tabletách. Dodávám ještě poměrně logickou věc, že lék smí být užíván pouze na doporučení lékaře a pouze v předepsané dávce.


Nevýhody: Namaxir může poškodit játra, což se projevuje zvýšením jaterních testů. Kromě toho se velmi často objevují bolestivé vřídky v ústech, které pacienty výrazně obtěžují. Lék je teratogenní a nesmí se podávat těhotným ženám. Z dalších závažných vedlejších účinků byly pozorovány trávicí obtíže, bolesti hlavy, bolesti svalů, nedostatek bílých krvinek a časté infekce, poškození plic (vznik plicní fibrózy), poškození ledvin a vznik alergických reakcí. Celkově musí být dávky léku výrazně redukovány u lidí s nemocnými játry a ledvinami.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů