Mygref je lék, který se neužívá v běžné medicíně. Patří totiž mezi silná imunosupresiva, což jsou léky tlumící imunitní systém. Účinnou látkou je sloučenina mykofenolát.

 

Princip: Mykofenolát účinkuje na molekulární úrovni a tlumí funkci buněčné i nebuněčné imunity. Sloučenina blokuje aktivaci T-lymfocytů a množení B-lymfocytů a také tvorbu některých sloučenin důležitých pro funkci imunity, jako jsou lymfokiny a interferony.

 

Využití: Mygref má velmi úzké využití, většinou je v kombinaci s dalšími imunosupresivy podáván pacientům po transplantacích jako prevence akutní rejekce štěpu. To přeloženo do češtiny znamená, že má tlumit imunitní systém příjemce, aby nepoškodil transplantovaný orgán.

 

Podávání: Mygref se vyrábí v podobě tobolek o síle 250 až 500 miligramů. Podává se většinou v kombinaci s jinými imunosupresivy. Lék smějí předepisovat pouze lékaři dobře obeznámení s problematikou transplantací. Dávkování je přísně individuální a záleží na koncentraci účinné látky v krvi, která se opakovaně stanovuje. Příliš nízká dávka může způsobit poškození transplantovaného orgánu imunitním systémem a příliš vysoká dávka může pacienta ohrozit vedlejšími účinky. Užívat lék bez vědomí lékaře, či v jiných než jím předepsaných dávkách je extrémně nebezpečné.

 

Nevýhody: Mygref může mít celou řadu nežádoucích účinků, jejichž riziko roste při překročení bezpečné koncentrace preparátu v krvi. Existuje riziko poškození tkáně ledvin s možností rozvoje akutního nebo chronického selhávání ledvin. Podobně jako u jiných imunosupresiv, i zde je zvýšené riziko vzniku infekcí a nádorových onemocnění vlivem oslabené imunity. Lék může poškodit kostní dřeň a způsobit poruchy tvorby červených a bílých krvinek a krevních destiček (vznik anemie, nedostatku bílých krvinek a krevních destiček). Další možné nežádoucí projevy zahrnují trávicí obtíže, psychické poruchy (hlavně nespavost, změny nálad, stavy zmatenosti), pískání v uších, vznik vysokého tlaku, bolesti kloubů, zvýšení jaterních testů, vyrážky, svědění kůže a mnohé další.

 


Pomohl vám můj web? Zvažte prosím jeho pravidelnou, nebo jednorázovou finanční podporu.
 

  autor: MUDr. Jiří Štefánek
  zdroje: základní zdroje textů